Dzisiaj jest: Wtorek, 17-07-2018 Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi

Laureatki nagrody gminy Miedźna – „Miedźniański Ul”

Magdalena Kret , 30 czerwca 2017

W czwartek, 29 czerwca 2017r. podczas sesji Rady Gminy Miedźna, która odbyła się w sali widowiskowej Domu Kultury w Woli poznaliśmy Laureatów nagrody Gminy Miedźna ustanowionej przez Radę Gminy za działalność kulturalną, zaangażowanie w pracę na rzecz kultury, jej upowszechnianie i ochronę, którą stanowi statuetka „Miedźniański Ul”, dyplom oraz nagroda pieniężna Wójta Gminy Miedźna.

Wstępem do sesji był występ grupy teatralnej „Kubusiaki” z Gminnego Przedszkola Publicznego nr 3 im. Kubusia Puchatka w Woli, laureatów I miejsca XX Regionalnego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „O tort Baby Jagi”. Dzieci znakomicie zaprezentowały spektakl „Słoń Trąbalski” w reż. Małgorzaty Jasiołek, Lucyny Tomala i Elżbiety Żak.

Laureatkami tegorocznej nagrody „Miedźniański Ul” zostały:

Agnieszka Antecka

Pani Agnieszka jest mieszkanką Góry. Od 14 lat pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy w Grzawie, jako Starszy Instruktor terapii zajęciowej. W swojej pracy wykorzystuje metodę arteterapii, czyli terapii przez sztukę. Jest inicjatorką i założycielką zespołu integracyjno-folklorystycznego „Folkowianie”, zespół poprzez swą działalność promuje nie tylko folklor ziemi pszczyńskiej, ale także gminę Miedźna. Prócz działalności grupy „Folkowian” w pracowni arteterapii dzięki Agnieszce powstaje wiele artystycznych form, m.in. muzyczno – wokalne, teatralne, filmowe i wiele innych. Od 4 lat (wspólnie z 3 wolontariuszkami) bierze udział w Festiwalu Pszczyńskich Maszketów „Chochla”. Promuje tradycyjną kuchnię regionalną i działa na rzecz zespołu „Folkowianie”. Od kilku lat od maja do października, 13 każdego miesiąca organizuje wyjazdy na całonocne czuwania do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Trzebini.

 

Łucja Krutak

Członkini KGW, prezes GZRKiOR – trzecia kadencja od 2003r., wice przewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW – trzecia kadencja, aktualnie przewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW w Katowicach, wice przewodnicząca Rady WZRKiOR w Katowicach, członek i współzałożyciel LGD „Ziemia Pszczyńska” i od początku działalności członek Rady Programowej LGD, członek Powiatowej Rady Zatrudnienia  przy Urzędzie Pracy w Pszczynie, członek prezydium, sekretarz Spółdzielni Kółek Rolniczych.

Pani Łucja Krutak jest rodowitą Wolanką, miłośniczką wszystkiego co śląskie – kultury, tradycji, obyczajów, zwyczajów, gwary i stroju ludowego, z którego jest dumna i w którym występuje na wszystkich uroczystościach lokalnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Organizuje i prowadzi wiele uroczystości, imprez, konkursów, biesiad, wieczorów kolędowych , jubileuszy KR i KGW. Jest laureatką I edycji Klejnotu Ziemi Pszczyńskiej w kategorii Kobieta Ziemi Pszczyńskiej. Jest osobą zaangażowaną na rzecz poprawy życia mieszkańców Woli i Gminy Miedźna, w szczególności kobiet wiejskich. Zorganizowała 13 konkursów Nasze Kulinarne Dziedzictwo, 7 Wieczorów Kolędowych – gminnych i międzygminnych, 5 Biesiad z folklorem – Po naszymu czyli po śląsku. Poprzez te wszystkie imprezy pielęgnuje, kultywuje zwyczaje, obrzędy, potrawy regionalne, ale przede wszystkim gwarę i tradycję, które ceni najbardziej i które mają dla niej ogromną wartość. Z Beskidzką Inicjatywą Lokalną w Bielsku-Białej, której jest członkiem, współorganizowała wiele projektów w gminie Miedźna.

 

Urszula Wojciech

Pani Urszula Wojciech mieszka w Górze, pracuje w Gminnym Publicznym Przedszkolu im. Marii Kownackiej w Miedźnej.  Jest miłośniczką śląskiej kultury, niestrudzoną animatorką Śląskiej Kultury wśród najmłodszych. W ramach pracy dydaktyczno –wychowawczej z dziećmi przedszkolnymi popularyzuje i promuje wiedzę o Małej Ojczyźnie oraz kształtuje postawę szacunku dla przeszłości. Pani Urszula Wojciech jest założycielką przedszkolnego Zespołu Pieśni i Tańca „Miedźwianeczki”. Jej wychowankowie ( „Miedźwianeczki”) uczestniczą w przeglądach, festiwalach i konkursach o zasięgu gminnym i powiatowym, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Pani Urszula Wojciech gromadzi materiały, opowiadania, pieśni, przyśpiewki, pozyskuje autentyczne rekwizyty związane z kulturą Śląska. Wykorzystuje te materiały do pracy z dziećmi przedszkolnymi i na potrzeby występów. Angażuje w swoje działania na rzecz śląskiej kultury rodziców, mieszkańców. Współpracuje z KGW w Miedznej i Grzawie, z Gminna Biblioteka Publiczną i Gminnym Ośrodkiem Kultury. Jest współautorką książki wydanej przez Gminną Biblioteke Publiczną w Miedźnej z siedzibą w Grzawie pt. „Z tradycją za pan brat. Scenariusze i teksty gwarą (i nie tylko)” gdzie zamieściła scenariusze o tematyce regionalnej.

 

Na zakończenie uroczystej sesji wystąpiła Agnieszka Antecka oraz „Podwórkowa kapela nie z wesela” laureaci I miejsca w Powiatowym Tygodniu Osób Niepełnosprawnych „Słoneczne Granie i Śpiewanie”

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.