Zespoły

Zespół Pieśni i Tańca „Wolanie”

wolanie

Historia Zespołu Pieśni i Tańca „Wolanie”

Zespól Pieśni i Tańca „Wolanie” został założony przez Panią Helenę Rozmus w 1979 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich w Woli. Piętnasto osobowa grupa śpiewała w czasie uroczystości sołeckich, na weselach, a także w kościele. Przez trzy lata przygrywał im na akordeonie Pan Stanisław Mroziewicz, później Pan Zygmunt Pyrek i Pan Władysław Wróblewski. W 1995r. do grupy dołączyli mężczyźni oraz kapela rodzinna „Saternusy”. Głównym kierunkiem działania i tworzenia jest kultywowanie i rozpowszechnianie folkloru i wszelkich zachowanych tradycji ziemi pszczyńskiej. „Wolanie” przy doborze repertuaru wzorują się na starych pieśniczkach, tekstach i melodiach, dzięki czemu zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia, jako zespół kultywujący tradycje, obrzędy i zwyczaje. Biorą nieprzerwanie udział w festiwalach, przeglądach, biesiadach gminnych, wojewódzkich oraz krajowych.

Kierownikiem Zespołu jest Pani Urszula Pękała. Kierownictwo muzyczne nad Zespołem sprawuje Pan Zygmunt Pyrek.

Opiekę merytoryczną nad zespołem sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli.

Kontakt do Zespołu Pieśni i Tańca „Wolanie”

 

Zespół Pieśni i Tańca „Swojanie”

swojanie

Historia Zespołu Pieśni i Tańca „Swojanie”

Zespół Pieśni i Tańca „Swojanie” powstał w 1994 roku z inicjatywy przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich we Frydku pani Jolanty Kasperczyk. Repertuar Zespołu jest bardzo różnorodny. Opracowanych mają około 100 pieśni regionalnych, zebranych i spisanych od najstarszych mieszkańców. Kultywują zwyczaje, obrzędy i obyczaje naszej ziemi.

Od początku działalności biorą udział w „Wiciach” w Chorzowie, w „Spotkaniach pod Brzymem” w Pszczynie, w „Śląskim Śpiewaniu”, uczestniczą w przeglądach zespołów folklorystycznych w regionie. Zespół miał też swój udział w audycjach radiowych i programach telewizyjnych.

Kierownikiem Zespołu jest:  Jan Piłatyk. Kierownictwo muzyczne nad Zespołem sprawuje: Zygmunt Pyrek.

Opiekę merytoryczną nad zespołem sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli.

Zespół Śpiewaczy „Górzanie”

gorzanie

Historia Zespołu Śpiewaczego „Górzanie”

Zespół Śpiewaczy „Górzanie” z Góry powstał w 1992 roku. Zespół powstał przy kościele, z inicjatywy księdza Piotra Zegrodzkiego i organisty Antoniego Botora.

Początkowo tworzyli chór kościelny, z czasem jednak przestało im to wystarczać i zaczęli śpiewać utwory folklorystyczne, rodzime. Członkowie Zespołu oprócz pieśni kościelnych zaczęli do repertuaru włączać również pieśni ziemi pszczyńskiej. Po latach repertuar zaczął się powiększać. Zespół prezentuje folklor śląski ze szczególnym uwzględnieniem pieśni z rejonu powiatu pszczyńskiego.

Ze swoim repertuarem występują od lat na Festiwalu Folklorystycznym w Miedźnej, w Przeglądzie Kolęd w Bojszowach, Turnieju Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej w Suszcu, Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej i innych znanych przeglądach, festiwalach o randze lokalnej i regionalnej.

Kierownikiem Zespołu jest Pan Paweł Libera, a instruktorem muzycznym Pan Tomasz Kozieł.

Opiekę merytoryczną nad zespołem sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli.

Kontakt do Zespołu Śpiewaczego „Górzanie”

 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Silenzio”

silenzio-orkiestra

Historia Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Silenzio”

Orkiestra Dęta powstała w styczniu 1997r. z inicjatywy Henryka Odrobińskiego przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli.  Pierwszym kapelmistrzem był Zygmunt Pyrek. Początkowo orkiestra występowała podczas uroczystości religijnych . W 2000r. po raz pierwszy wzięła udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr OSP w Chorzowie i zdobyła wyróżnienie. W 2004r. orkiestra brała udział w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych ,,Brenna 2004″. Orkiestra brała także udział w filmie o historii Tyskich Browarów Książęcych. W 2006r. uświetniła w Warszawie w Sejmie obchody 25-lecia Partii Narodowo-Chrześcijańskiej. W lutym 2011r. nowym kapelmistrzem został Piotr Olearczyk, a instruktorem do nauki gry jest Stanisław Trembla. Pierwszy występ orkiestry z nowym kapelmistrzem odbył się podczas Gminnych Dożynek w 2011r. Od kwietnia 2012r. instruktorem jest także Katarzyna Sternat. Pod kierownictwem nowego kapelmistrza orkiestra dużo koncertuje gra muzykę klasyczną, filmową i rozrywkową. Orkiestra występuje na wszystkich uroczystościach gminnych i powiatowych, a także poza granicami gminy czy powiatu. Obecnie orkiestra liczy 50 członków. W 2013r. orkiestra wzięła udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Tąpkowicach kwalifikując się do Międzywojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych w Ciechocinku zdobywając 17 miejsce w Polsce. W czerwcu 2015 roku orkiestra odniosła największy dotychczasowy sukces zdobywając I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu „Złota Trąbka”. Opiekę merytoryczną nad zespołem sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli.

Kontakt do Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Silenzio”

 

Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie”

Historia Zespołu Pieśni i Tańca „Frydkowianie”

Chlubą i dumą Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku jest niewątpliwie Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie”, który w 2023 r. obchodził swoje 50-lecie istnienia. To był piękny jubileusz. Historia szkoły nierozerwalnie związana jest z działalnością tego zespołu, który decyduje o jej specyfice i wyróżnia ją spośród innych. Szkole  w 2001 r. nadano imię profesora Stanisława Hadyny, niestrudzonego propagatora śląskiego folkloru, niezwykłego syna śląskiej ziemi. Pierwszą instruktorką i założycielką zespołu „Frydkowianie” była: Jadwiga Barbara Granatyr. Aktualnie zespół prowadzi Zygmunt Pyrek i Aleksandra Nowotko.

Zespół istnieje od 1973 r., czyli od momentu, gdy utworzono zgodnie z zarządzeniem ówczesnego Ministra Oświaty tzw. szkoły zbiorcze. Frydek stał się taką szkołą, do której dowożono dzieci z pobliskiej Woli. Również część nauczycieli została przeniesiona, a wraz nimi Jadwiga Barbara Granatyr.

W ciągu 50-letniej historii Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie” niejednokrotnie uświetniał występami różnego rodzaju uroczystości i imprezy środowiskowe, wnosząc radość, wigor i młodzieńczą energię. Od lat występ zespołu „Frydkowianie” jest stałym punktem gminnych dożynek, uświetnia również uroczyste sesje Rady Gminy, różnego rodzaju jubileusze, bierze udział w imprezach szkolnych, gminnych, powiatowych.

Wysoki poziom artystyczny młodych wykonawców znajduje uznanie jurorów na wielu koncertach i przeglądach, w których zespół bierze udział.„Frydkowianie” to także najbardziej utytułowany zespół biorący udział w Regionalnym Festiwalu Folklorystycznym Dzieci i Młodzieży w Miedźnej. Już 24 lata, czyli od początku istnienia przeglądu, zespół zajmuje czołowe miejsca, wielokrotnie był laureatem głównej nagrody. Również ostatnia, już XXIII edycja festiwalu to sukces „Frydkowian” –  po raz kolejny otrzymali Grand Prix.

50 lat pracy to spotkanie z setkami uczniów – bo tylu młodych ludzi tańczyło i śpiewało zespole „Frydkowianie” na przestrzeni tych lat – to niezwykła przygoda. Ich imiona i nazwiska zostały zapisane w kronikach zespołu, które prowadziła skrupulatnie pani Granatyr, notując najważniejsze wydarzenia i sukcesy. A zespół to nie tylko praca i wielogodzinne próby, aby osiągnąć jak najlepszy efekt. To dużo więcej – to wspólne chwile, zwycięstwa i porażki, wzajemna pomoc, wyjazdy, wspomnienia… To również wycieczki turystyczne, nie tylko krajowe, bo członkowie zespołu mieli okazję zwiedzić Wiedeń, Włochy (Wenecja, Rzym, Monte Cassino, Asyż), Francję (La Salette, Lourdes, zamki nad Loarą, Paryż).

Zespół w grudniu 2021 roku brał udział w „Wielkim Kolędowaniu z Polsatem” gdzie stanął przed telewizyjnymi kamerami z gwiazdami wielkiego formatu. Nagrań dokonano w Kościele Mariackim w Katowicach, zaś emitowany był przez telewizję POLSAT  w Wigilię 2021 r.

Kontakt do Zespołu:

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Hadyny we Frydku

ul. Miodowa 17, 43-227 Frydek

tel. 32 211 62 29

https://spfrydek.edupage.org/