Dzisiaj jest: Poniedziałek, 22-01-2018 Imieniny: Anastazego, Wincentego

To już pewne! Będzie komisariat policji w Woli

Magdalena Kret , 6 października 2016

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od jakiegoś czasu przywraca zlikwidowane kilka lat temu posterunki i komisariaty policji. Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, komisariat ma powstać m.in. w gminie Miedźna.

Komisariat policji w Woli działał już w latach 90. XX wieku. Potem był tam posterunek. Został zlikwidowany w 2012 r., jak wiele tego typu jednostek w kraju (na całym Śląsku przestało ich istnieć 26).

Prawo i Sprawiedliwość po dojściu do władzy zapowiadało, że część zlikwidowanych posterunków i komisariatów odtworzy. Do utworzenia komisariatu w Woli dążyły władze gminy Miedźna. Komisariat w przeciwieństwie do posterunku jest całodobowy.

Prowadzono rozmowy w tej sprawie, a w marcu br. radni wyrazili zgodę na nieodpłatne przekazanie jednej z trzech działek gminnych pod budowę jednostki. Wśród potencjalnych lokalizacji wskazano teren przy gimnazjum nr 2 w Woli, przy ul. Przemysłowej oraz przy szkole podstawowej nr 2 w Woli, przy ul. Lipowej. Uchwały w sprawie przywrócenia komisariatu przyjmowali też mieszkańcy podczas zebrań sołeckich.

I udało się. Komenda Wojewódzka Policja w Katowicach potwierdza, że jedna z reaktywowanych jednostek będzie właśnie w gminie Miedźna. – Na terenie województwa śląskiego planowane jest odtworzenie dwóch komisariatów oraz trzech posterunków policji. Jest to w głównej mierze odpowiedź na oczekiwania społeczne, z uwzględnieniem deklaracji wsparcia funkcjonowania nowych jednostek ze strony samorządów lokalnych – tłumaczy sierżant sztabowy Magdalena Wiśniewska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W województwie śląskim – oprócz gminy Miedźna – komisariat reaktywowany będzie też w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach, a posterunki – w Milówce (powiat żywiecki), Kozach (powiat bielski) i Koszęcinie (Lubliniec). – Cieszymy się z tej informacji. To efekt naszych wspólnych działań – mieszkańców, Rady Gminy oraz władz gminy. Zwyciężył rozsądek – przyznaje wójt gminy Miedźna, Bogdan Taranowski.

Kiedy w gminie Miedźna powstanie komisariat? – Obecnie nie można jednoznacznie podać terminu uruchomienia nowych jednostek. Jest to spowodowane koniecznością adaptacji pomieszczeń na potrzeby komisariatów i posterunków, a w jednym przypadku budowy nowej siedziby – przyznaje M. Wiśniewska.

Ten przypadek to właśnie gmina Miedźna, gdzie ze środków policji powstanie zupełnie nowy budynek, w którym działać będzie komisariat.

P.Komraus, www.pszczynska.pl