Dzisiaj jest: Piątek, 26-04-2024 Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy przyjęta!

Joanna Figura , 14 marca 2022

W sobotę (12 marca 2022r.) Sejm RP przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Tego samego dnia podpis pod ustawą złożył Prezydent RP Andrzej Duda, a zaraz po tym akt prawny został opublikowany w Dzienniku Ustaw  https://dziennikustaw.gov.pl/D2022000058301.pdf

 

Sala sejmu RP, siedzący posłowie w trakcie obrad.

Źródło; sejm.gov.pl

Zgodnie z zapisami ustawy, obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy.

Będzie to dotyczyć osób, które przybyły do Polski bezpośrednio z Ukrainy i zadeklarowały zamiar pozostania na terytorium naszego kraju.

Ustawa zakłada nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Rozwiązanie to pozwoli na realizację szeregu usług publicznych na rzecz tych osób.

Ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy zapewnia im prawo do legalnego pobytu w Polsce, dostęp do rynku pracy, zasiłków, szkolnictwa i opieki medycznej.

Ustawa reguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, udzielaną im pomocą i zatrudnieniem. Nowe przepisy weszły w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i obowiązują, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

Określają katalog uprawnień, jakie uzyskają automatycznie – czyli bez składania osobnych wniosków – wszyscy obywatele Ukrainy, którzy legalnie przekroczyli granicę po 24 lutym 2022 r., pod warunkiem, że się zarejestrują w „punkcie rejestracyjnym” na granicy lub później w gminie, w której zamieszkają, w terminie do 60 dni od przekroczenia granicy.

Ustawa daje uprawnienia jedynie osobom będącym obywatelami Ukrainy oraz ich małżonkom (również tym nieposiadającym obywatelstwa ukraińskiego), które dostały się na teren Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy.

Przepisy przyjęte przez sejm zapewniają legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy wjechali z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Pobyt ukraińskich uchodźców w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Legalny będzie także pobyt dzieci urodzonych już w Polsce przez Ukrainki, które uciekły przed wojną. Zgodnie z ustawą po upływie 9 miesięcy uchodźcy, których pobyt uznano za legalny, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat.

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany.

O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w urzędzie gminy od 16.03.2022r.

Granatowy plakat informacyjny z napisem 16 marca rozpocznie się rejestracja uchodźców z Ukriany, którzy chcą pozostać w Polsce i mieć nadany nr PESEL

 WAŻNE!

Większość przepisów ustawy nie dotyczy Ukraińców, którzy przebywali w Polsce legalnie przed wojną. Terminy ważności ich wiz krajowych i zezwoleń na pobyt czasowy, które upłynęłyby w czasie wojny, zostaną jednak na jej mocy wydłużone do końca roku. Terminy przypadające po 24 lutym m.in. ważności kart pobytu czy polskich dokumentów tożsamości obywateli Ukrainy zostaną wydłużone o 18 miesięcy. Przez 18 miesięcy będzie też uznawany za legalny pobyt obywatela Ukrainy, jeśli w czasie wojny straciłby możliwość przebywania w Polsce na podstawie np. wizy Schengen lub w ramach ruchu bezwizowego.

 

Źródło: www.gov.pl