Dzisiaj jest: Piątek, 26-04-2024 Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Drgania w Gminie Miedźna.

Joanna Figura , 14 stycznia 2021

Z uwagi na liczne skargi mieszkańców w przedmiocie odczuwania drgań mogących być następstwem prowadzonej działalności górniczej, Wójt Gminy Miedźna wystosował pismo do spółki TAURON Wydobycie S.A. z prośbą o wyjaśnienie przyczyn oraz wskazania sposobu zgłaszania wynikłych z tego tytułu szkód.

W odpowiedzi Spółka poinformowała, iż w obszarze górniczym ZG Brzeszcze nigdy nie wystąpiło tąpnięcie. Ze względu na nieścisłości dotyczące używanych pojęć związanych z występującymi wstrząsami górotworu, Spółka wyjaśniła ich znaczenie.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych (Dz. U. 2013 poz 230 z późn. zm.), rozróżnia się następujące podstawowe definicje dotyczące zagrożenia tąpaniami: wstrząs górotworu, odprężenie oraz tąpnięcie:

 

Zakład Górniczy Brzeszcze boryka się wyłącznie ze zjawiskiem wstrząsów górotworu. We wszystkich zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny na głębokościach poniżej 400 m. eksploatacji mogą towarzyszyć wstrząsy górnicze wynikające z ciśnienia górotworu oraz jego budowy geologicznej. Wstrząsy występujące w ZG Brzeszcze powstają podczas eksploatacji na skutek zawału skał stropowych.

Źródłem wstrząsów o energiach rzędu 102 – 105 [J] jest załamywanie się warstw skał stropowych do wysokości około 50 m. nad eksploatowanym pokładem.

Źródłem wstrząsów wysokoenergetycznych o energiach większych niż 105 [J] są piaskowce zalegające do 300 m pod powierzchnią terenu.

Kopalniana Stacja Geofizyki Górniczej prowadzi rejestrację wszystkich wstrząsów górotworu towarzyszących prowadzonym robotom górniczym. Każdorazowo po wystąpieniu wstrząsu o energii E ≥ 1×105[J] zaistniałego na obszarze górniczym ZG Brzeszcze dokonywana jest weryfikacja obliczonej energii przez Górnośląską Regionalną Sieć Sejsmologiczną Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, która informacje o zarejestrowanych wstrząsach górotworu publikuje na swojej stronie internetowej. W załączniku przedstawiono tabelaryczne zestawienie wstrząsów o energii ≥ 1×105[J], które wystąpiły w związku z prowadzona eksploatacją ZG Brzeszcze od roku 2018.

Jednocześnie Spółka poinformowała, iż Zakład Górniczy Brzeszcze prowadzi monitoring drgań gruntu za pomocą aparatury służącej do rejestracji prędkości i przyspieszeń drgań na powierzchni oraz do oceny potencjalnych skutków drgań na powierzchnię przy wykorzystaniu 7 stopniowej skali GSIS-2017 opracowanej przez Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.

Zgodnie z przedstawionymi danymi, wszystkie dotąd zarejestrowane przyspieszenia drgań gruntu, zgodnie z charakterystyką oddziaływań mieszczą się według skali GSIS-2017 w przeważającej ilości w stopniu intensywności sejsmicznej 0 i I, a jedynie w kilku przypadkach w stopniu II. Według skali GSIS-2017 opis skutków drgań dla wymienionych stopni intensywności przedstawia się następująco:

 

W aktualnym Planie Ruchu TAURON Wydobycia S.A. ZG Brzeszcze w Brzeszczach, obowiązującym do 31 grudnia 2021r., w zakresie oddziaływania wstrząsów pochodzenia górniczego na obiekty powierzchniowe dla prowadzonej i projektowanej eksploatacji w obszarze górniczym ZG Brzeszcze, prędkość drgań dla prognozowanych wstrząsów górotworu wyniesie maksymalnie do 0,018 [m/s], a przyspieszenie drgań maksymalnie do 0,510 [m/s2]. Jak dotąd nie odnotowano przekroczenia wartości przedstawionych w prognozach. Analiza wszystkich czynników mających wpływ na efekt sejsmiczny drgań powierzchni związanych z prognozowanymi wstrząsami eksploatacyjnymi wykazuje, że nie przewiduje się w tym aspekcie zagrożenia bezpieczeństwa powszechnego na terenie górniczym ZG Brzeszcze.

Zakład Górniczy Brzeszcze – TAURON Wydobycie nie prowadzi wydobycia pod Gminą Miedźna.

Dla mieszkańców okolicznych gmin w ZG Brzeszcze funkcjonuje zautomatyzowany system zapisu informacji o odczuciach lub uszkodzeniach spowodowanych wystąpieniem wstrząsu górotworu pod numerem telefonu 32/716 54 99. Wnioski o naprawienie szkody w budynkach lub budowlach powstałych w wyniku wstrząsów, można wysłać pocztą na adres:

TAURON Wydobycie S.A. 43-600 Jaworzno ul. Grunwaldzka 37

lub elektronicznie na adres: sekretariat@tauron-wydobycie.pl