Uchwała nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw
Szanowni Mieszkańcy,
Zgodnie z uchwałą nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. (tzw. uchwałą antysmogową), na terenie województwa śląskiego obowiązują następujące ograniczenia:
- od 1 stycznia 2026 roku w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji,
- od 1 stycznia 2028 roku w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
- kominki i inne miejscowe ogrzewacze powietrza mogą być użytkowane wyłącznie wtedy, gdy spełniają wymagania tzw. ekoprojektu.
W przypadku wystąpienia alertu smogowego na poziomie 3 występuje zakaz korzystania
z kominków do celów rekreacyjnych.
Źródła:
– https://dzienniki.slask.eu/legalact/2017/2624/
– https://dzienniki.slask.eu/WDU_S/2023/8625/akt.pdf












