Dzisiaj jest: Sobota, 06-06-2026 Imieniny: Norberta, Laurentego, Bogumila

Nowy odcinek ekspresówki S1 między Bieruniem a Oświęcimiem

Magdalena Szweda , 19 marca 2026

Początkiem przyszłego tygodnia ruszy nowy odcinek ekspresówki S1 między Bieruniem a Oświęcimiem!

Planowane udostępnienie obejmuje łącznie blisko 6 kilometrów nowej infrastruktury drogowej:
  • 2,9 km nowej trasy S1 od węzła Oświęcim do węzła Bieruń,
  • 2,7 km zachodniej części obwodnicy Bierunia, która połączy ekspresówkę z drogą krajową nr 44.
Wraz z odcinkiem S1 udostępniony zostanie dla pojazdów osobowych także fragment obwodnicy Oświęcimia pomiędzy rondem w Jedlinie a rondem w Pławach. Obecnie ruch na tym odcinku odbywa się jednokierunkowo – z Pław do Jedliny. Na odcinku drogi ekspresowej przed mostem na Gostyni do węzła Oświęcim (1 km) ruch zostanie poprowadzony w obu kierunkach jezdnią na Bielsko-Białą. Kolejny fragment w stronę Bierunia (1,9 km) udostępnimy jedynie w zakresie lewych pasów ruchu obu jezdni. Zachodnia część obwodnicy Bierunia (2,7 km) dostępna będzie już w pełnym przekroju. Roboty będą kontynuowane zarówno na ciągu głównym S1, jak również na wschodniej części obwodnicy Bierunia. Wraz z udostępnieniem odcinka od węzła Oświęcim w kierunku Bierunia, zniesione zostanie obowiązujące obecnie na S1 ograniczenie tonażowe do 3,5 tony z Bielska-Białej do istniejącej DK44 w Bieruniu.

Źródło: GDDKiA