Dzisiaj jest: Sobota, 25-05-2024 Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Dragon-24. Ćwiczenia Wojskowe w całej Polsce

Joanna Figura , 29 lutego 2024

Wojsko Polskie rozpoczęło planowane ćwiczenia wojskowe Dragon-24.

Manewry wojskowe pod kryptonimem Dragon-24 to ćwiczenia!

Żołnierze intensywnie szkolą się podnosząc swoje umiejętności, sprawdzając przygotowanie i gotowość do działania. Ćwiczenia mają na celu sprawdzanie procedur i potwierdzanie zdolności wojsk do realizacji przemieszczenia, osiągania gotowości w rejonie wskazanym do wykonywania zadań. Systematycznie sprawdzane oraz weryfikowane są procedury, między innymi dotyczące transportu i ruchu wojsk.

W I połowie 2024 r. NATO przeprowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ćwiczeniach, które odbędą się głównie w Europie Środkowej, weźmie udział ok. 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji. W ramach ćwiczeń sprawdzona zostanie zdolność sił Sojuszu do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego przeciwnika na państwa NATO.

Jak podkreśla wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w kontekście rozpoczęcia ćwiczenia DR-24: „Trwają największe ćwiczenia NATO od zakończenia zimnej wojny. Ich kryptonim „Steadfest Defender 24” to wolnym tłumaczeniu niezłomny obrońca. I rzeczywiście są one wyraźnym sygnałem gotowości członków Sojuszu do wspólnej obrony. W odbywających się głownie w Europie Środkowej ćwiczeniach bierze dział ok. 90 tysięcy żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji. Będziemy testować zdolności sił sojuszu do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego agresora na państwa NATO. Od dziś trwa polska część ćwiczeń z udziałem sił zbrojnych innych państw pk. „Dragon 24”. Jest ona bardzo istotną częścią całej konstelacji ćwiczeń. Polska pełni rolę jednego państw gospodarzy i przyjmuje na swoim terytorium znaczącą liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. (…) NATO daje wyraźny sygnał, że jest gotowe do odstraszania i obrony. Współpraca pomiędzy naszymi państwami w ramach najsilniejszego sojuszu bezpieczeństwa jest gwarantem rozwoju i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej”.

W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska odgrywa rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmuje na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.
Kluczowym elementem STDE-24 jest polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24).
Ćwiczenia zbiegną się w czasie  z obchodami 75. rocznicy powstania NATO.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Proszą wszystkich aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych, tablic rejestracyjnych, znaków rozpoznawczych i identyfikacyjnych.

Za utrudnienia przepraszają.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych