Wyniki badań ankietowych – komunikacja
Szanowni Państwo!
Pozycją wyjściową dla organizowania publicznego transportu zbiorowego jest badanie i analiza potrzeb przewozowych. Na tym polega gospodarność i odpowiedzialność za publiczne pieniądze. Badanie pociągające za sobą skutki finansowe musi być dokonane narzędziem wiarygodnym i tak też je wykonano.
Zgodnie z przeprowadzonym przez gminę badaniem końcem 2023r. pn.: „Ankieta diagnozująca potrzeby mieszkańców w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego w Gminie Miedźna” zebrane dane zostały poddane stosownej analizie.
Szczegółową analizę potrzeb przekazano do wiadomości wszystkim Radnym Gminy Miedźna oraz Starostwu Powiatowemu w Pszczynie. Gmina odpowiada za transport osób na terenie własnym-gminy, a za przewóz osób w ramach publicznego transportu zbiorowego pomiędzy gminami odpowiada Starostwo Powiatowe. Zarówno powiat, jak i gmina mają możliwość zawierania związków lub porozumień łączących komunikacyjnie różne obszary, wykraczające poza teren konkretnej jednostki samorządu terytorialnego. Co gmina już czyni dla swoich mieszkańców.
Ankieta z 2023 r. była drugą z rzędu możliwością określenia i wyrażenia przez mieszkańców swoich potrzeb w zakresie transportu zbiorowego. Pierwsze badanie dotyczące komunikacji w gminie miało miejsce w 2019 r. i uczestniczyło w nim, wskazując swoje potrzeby 28 mieszkańców. Badanie aktualne wykazało wzrost zainteresowania mieszkańców w tym temacie. Mieszkańcy z terenu całej Gminy Miedźna złożyli 206 ankiet, z czego 3 nie spełniły wymogu formalnego.
Spośród prawidłowo wypełnionych 203 ankiet: 108 dotyczyło potrzeb dojazdu do szkoły lub uczelni, 83 do lekarza, a 77 do pracy. I te potrzeby mają dość wysoki priorytet dla badanych. Niespełna połowa ankietowanych jest także zainteresowana transportem publicznym w kontekście robienia zakupów, dostępu do wypoczynku, rekreacji i spotkań towarzyskich. Priorytet dla tych potrzeb był zróżnicowany dla poszczególnych osób, dlatego w ujęciu ogólnym nie osiągnął już takiej ważności, jak w przypadku dojazdu do szkoły i pracy.
Potrzeby godzinowe, linii oraz miejsca docelowe dały bardzo rozproszony wynik, który mówi, że potrzeby tych 203 osób są rozbieżne.
Aktualne badanie ankietowe wciąż nie wykazuje masowego zapotrzebowania na transport publiczny, ale uprawnia do zaplanowania wydatków na jego poprawę z uwagi na tendencję wzrostową. Szczególnie, że potrzeby edukacji, pracy i leczenia to potrzeby podstawowe i konieczne w życiu każdego mieszkańca.
Z racji spodziewanego KPO, w którym mają być dedykowane środki na transport publiczny gmina z pewnością będzie się o nie starać, bo to realna szansa na poprawę funkcjonowania komunikacji publicznej. Gmina będzie także przekonywać Starostwo Powiatowe w Pszczynie zarówno do pozyskiwania środków, jak i do tego, żeby wspólnie i skutecznie przeorganizować transport publiczny na naszym terenie.
Należy nadmienić, że przewoźnik komercyjny obsługujący trasę Wola – Tychy poinformował Urząd Gminy, że zamierza wycofać się z organizacji transportu na tym odcinku od dnia 1 lipca 2024 r. Wobec tej sytuacji jest to bardzo pilne zadanie dla powiatu w porozumieniu z gminą, aby w sposób płynny nie tylko zapełnić powstałą lukę, ale też przy tej sposobności poprawić komunikację na tym odcinku, z uwzględnieniem skali potrzeb. Gmina ze swojej strony dołoży starań i zaangażowania w pracę, żeby tak się stało.
Starostwo Powiatowe w Pszczynie od tego roku uruchamia dopłaty do biletów dla uczniów szkół ponadpodstawowych, ale program ma na celu w istocie promocję szkół powiatowych, dlatego uczniowie innych szkół, wobec aktualnego kształtu uchwały powiatowej, nie będą uprawnieni do tego wsparcia. Przy takim stanie rzeczy w najbliższych miesiącach gmina zaplanuje i uruchomi swój własny program na wyrównanie tej luki dla uczniów szkół średnich, którzy mieszkają lub/i uczą się w naszej gminie, a których uchwała Powiatu Pszczyńskiego nie obejmuje. Będzie on z założenia obowiązywać do czasu, aż skutecznie uda się poprawić organizację transportu publicznego dla wszystkich mieszkańców Gminy Miedźna na konkretnych odcinkach.
Dokument do pobrania: Wyniki badania ankietowego – transport