Dzisiaj jest: Środa, 17-06-2026 Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Marek Brol , 20 czerwca 2023
🇵🇱Dzisiaj tj. 20 czerwca po raz drugi obchodzimy ogólnopolskie święto upamiętniające uczestników „Powstań Śląskich”🌹🌹🌹
🇵🇱„Narodowy Dzień Powstań Śląskich” to święto państwowe upamiętniające trzy zrywy z lat 1919–1921 i uczcić pamięć ich bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli o przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej.
🇵🇱20 czerwca 1922 roku to dzień, w którym wojska polskie zostały przywitane na Śląsku entuzjastycznie przez mieszkańców.
Uchwalenie ustawy ustanawiającej ” Narodowy Dzień Powstań Śląskich” to efekt apelu, z którym do Prezydenta RP zwrócili się przedstawiciele władz regionalnych ze Śląska i Opolszczyzny, o to, by ustanowić dzień, który będzie upamiętnieniem Powstań Śląskich i oddaniem hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że przed 100 laty Śląsk w swej części – część Górnego Śląska – wrócił do macierzy.
Zawsze w naszej pamięci🇵🇱
Dzisiaj przed budynkiem Urzędu Gminy powiewają na masztach dwie flagi – Górnego Śląska i Polski.