Piękna śląska muzyka, barwne stroje, żywiołowe tańce
Piękna śląska muzyka, barwne stroje, żywiołowe tańce – to wszystko podczas 50 – lecia istnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Frydkowianie” i Święta Folkloru w naszej gminie.
Moc życzeń i gratulacji płynęło w stronę założycieli, prowadzących i członków byłych i obecnych Zespołu.
Założycielką „Frydkowian” i jego prowadzącą była Pani Jadwiga Granatyr ( Pani Basia), która przez wiele lat prowadziła ich z ogromną pieczołowitością, miłością do folkloru i ludowości. Aktualnie zespół prowadzi Pan Zygmunt Pyrek z Aleksandrą Nowotko. Zespół przez lata wspierały i wspierają: Teresa Kłeczek, Bogusława Danek i Ewa Madeja, a także dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku i Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej. Zespół jest bardzo ważnym dla społeczności szkolnej i mieszkańców sołectw Frydek i Gilowice, a także całej gminy.
Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie” istnieje i aktywnie działa od 1973 r. w Szkole Podstawowej we Frydku, która od 2001 r. nosi imię profesora Stanisława Hadyny, niestrudzonego propagatora śląskiego folkloru, niezwykłego syna „Śląskiej Ziemi”. Jest jedną z trzech szkół Hadynowskich w Polsce, nad którą „swój parasol” i opiekę merytoryczną roztacza Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Zespół „Frydkowianie” rozbudza przywiązanie do rodzinnej ziemi, kultywuje śląskie tradycje, obyczaje, zwyczaje, popularyzuje dziedzictwo „Ziemi Pszczyńskiej” już od 50 lat. To właśnie w tym roku obchodzi swój okrągły jubileusz.
W repertuarze ma wiele śląskich tańców i pieśni, często już zapomnianych. Uczniowie – członkowie zespołu kochają swoją ziemię, jej pieśni, zwyczaje, mowę i strój. Wysoki poziom artystyczny młodych wykonawców znajduje uznanie jurorów na wielu koncertach i przeglądach, w których zespół bierze aktywny udział. Dowodem są bardzo liczne dyplomy, wyróżnienia i nagrody.
„50” lat pracy to spotkanie z setkami uczniów – bo tylu młodych ludzi tańczyło i śpiewało w zespole „Frydkowianie” na przestrzeni 50 lat – a praca z zespołem, koncertowanie i artystyczne życie to niezwykła przygoda. Zespół „Frydkowianie” to nie tylko praca i wielogodzinne próby, aby osiągnąć jak najlepszy efekt, ale także dbałość, ochrona i przekazywanie z ogromnym pietyzmem i namaszczeniem dziedzictwa kulturowego kolejnym pokoleniom. Jest to niezwykła grupa przyjaciół tradycji i zwyczajów Ziemi Śląskiej – naszej miedźniańskiej ziemi. Zespół jest dumą naszego regionu. Od wielu pokoleń członkowie zespołu propagują i rozsławiają tańce i pieśni „naszej małej ojczyzny”.
Wszystkie dokonania zespołu udokumentowane są w wielotomowych kronikach dostępnych do wglądu w Szkole Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku.
Zachęcamy do obejrzenia i chwili wspomnień.
Tego dnia to było wielkie święto folkloru. Festiwal folklorystyczny, który ma swoją historię to niezwykłe wydarzenie w regionie.
Gratulujemy i jednocześnie dziękujemy wszystkim uczestnikom i laureatom festiwalu miłości do naszej rodzimej, regionalnej tradycji, obrzędowości i ludowości.
Przedstawiamy tegorocznych laureatów Festiwalu:
- W kategorii Przedszkola:
I m-ce Zespół Pieśni i Tańca „Knefliki”
II m-ce Zespół „Cwergi”
- W kategorii Szkoły Podstawowe:
I m-ce Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie” (grupa starsza)
II m-ce Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie” (grupa młodsza)
- W kategorii dorosłych:
– Zespoły Śpiewacze:
I m-ce Regionalny Zespół Śpiewaczy „Radostowianki”,
II m-ce ex aeuquo Zespół „Ćwikliczanie” i Zespół Śpiewaczy „Urbanowiczanki”
III m-ce ex aequo Zespół Śpiewaczy „Wiślanie” i „Mizerowianie”
Wyróżnienia otrzymały Zespoły „Górzanie”, „Jankowiczanie”, „Swojanie” i „Wolanie”
– W kategorii Obrzęd: wyróżnienie dla Zespołu Folklorystycznego „Bojszowianie”.
Nagrodę Grand Prix otrzymał Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie” (grupa starsza) oraz Zespół Śpiewaczy „Radostowianki”.
Serdecznie gratulujemy talentów, umiłowania sztuki i pasji tworzenia.
Organizatorom serdecznie gratulujemy doskonałej organizacji tego pięknego, wyjątkowego święta folkloru w naszej gminie. W szczególności dziękujemy dyrekcji, nauczycielom, rodzicom, opiekunom ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku, dyrekcji i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli, Zespołowi Oświaty w Miedźnej z siedzibą w Woli, wszystkim, którzy chociaż małą cząstkę wsparcia i pomocy dołożyli do organizacji tego pięknego spotkania z folklorem, spotkania ze sztuką.