Dzisiaj jest: Piątek, 29-03-2024 Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Już za nami przepiękne „Koncerty Muzyki Dawnej”.

Joanna Figura , 28 października 2021
Już za nami przepiękne „Koncerty Muzyki Dawnej” poprowadzone i przygotowane przez dr hab. profesora Akademii Muzycznej w Krakowie Wacława Golonkę, a odbywające się w starych, drewnianych kościołach w Górze, Grzawie, Miedźnej, a także murowanym w Woli.

Wykonawcami koncertów byli znamienici artyści – profesorowie Akademii Muzycznej w Krakowie, absolwenci polskich i zagranicznych akademii muzycznych.

 

 

 

Cykl koncertów rozpoczął się 5 września 2021r. o godz. 18.30 w Kościele św. Barbary w Górze. Usłyszeliśmy tego wieczoru koncert pt. „W blasku i majestacie baroku „. Koncert zabrzmiał w mistrzowskim wykonaniu:

Na koncercie zabrzmiały utwory instrumentalno – wokalne z epoki baroku. Wszystkie utwory posiadały zróżnicowany charakter odznaczający się majestatem i melodyjnością.

Drugi koncert zabrzmiał 19 września o godz. 16.30 w Kościele św. Jana Chrzciciela w Grzawie. Tytuł koncertu brzmiał „Celtic triangle”.

W pięknym barokowym kościółku zabrzmiały dźwięki celtyckie:

Zespół wykonał utwory, o których w ciekawy i barwny sposób opowiadali sami wykonawcy, przeprowadzając słuchacza przez muzykę celtycką, historię Szkocji i jej tradycji.

Trzeci koncert usłyszeliśmy 10 października o godz. 17.30 w Kościele św. Klemensa w Miedźnej. Był to wyjątkowy koncert – premierowy „Czas dla Śląska w 100-lecie Powstań Śląskich”.  Zagrali dla nas:

Wykonawcami byli młodzi ale jednocześnie doświadczeni muzycy, absolwenci polskich i zagranicznych akademii muzycznych oraz aktor Dariusz Niebudek wcielający się w rolę Wojciecha Korfantego.

24 październik godz. 17.00 w  Kościele św. Urbana w Woli zabrzmiały w całej swojej okazałości parafialne organy. Był to koncert finałowy i usłyszeliśmy podczas niego wybitnych muzyków, laureatów wielu konkursów organowych w kraju i na świecie:

 

Każdy z koncertów był wyjątkowy. Charakteryzował się swoją oryginalnością i wyjątkowością wykonawczą, zaś wnętrza naszych przepięknych świątyń pozwoliły słuchaczowi przenieść się w inny wymiar czasu i estetyki dźwięku. Słuchacze z zaciekawieniem wysłuchali koncertów, choć momentami były one trudne, wyrafinowane z wyszukanym repertuarem z kręgu muzyki dawnej. Bardzo cieszymy się, że cykl ten przyciągnął do naszych miedźniańskich kościołów miłośników i entuzjastów estetyki sztuki baroku. Mamy nadzieję na kontynuację cyklu koncertów w przyszłym roku.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom koncertów za obecność i żywą reakcję na wykonywaną muzykę. Dziękujemy za wspólne przeżywanie sztuki.

Dziękujemy również  prof. Wacławowi Golonce oraz wszystkim wykonawcom za niesamowite artystyczne doznania, a także ogromne zaangażowanie.

Wydarzenie zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z siedzibą w Wioli, zaś przedsięwzięcie koncertowe dofinansowane zostało ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Patronat medialny nad projektem objęli – TVP3 Katowice, TVS, Polskie Radio Katowice, Gość Niedzielny, Nowe Info, Radio Fest, Radio eM. Serdecznie dziękujemy wszystkim mediom za wsparcie i promocję pięknych koncertów.

Zapraszamy za rok.