Dzisiaj jest: Czwartek, 28-03-2024 Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Klaster energetyczny – spotkanie włodarzy.

Joanna Figura , 2 czerwca 2021

21.05.2021 r. w Urzędzie Gminy Miedźna odbyło się pierwsze spotkanie Włodarzy Gmin Powiatu Pszczyńskiego dotyczące „ Klastra energetycznego”.

 

 

Pomysłodawcą spotkania ze wskazaniem potrzeby szerszego omówienia tematu był Poseł RP Grzegorz Gaża.

Wójt Jan Słoninka podjął wyzwanie i efektem tej decyzji było spotkanie włodarzy.

Co to takiego jest klaster energetyczny?

Jest to cywilnoprawne porozumienie, w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze lub jednostki samorządu terytorialnego, dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii lub z innych źródeł lub paliw, w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, na obszarze działania tego klastra nieprzekraczającym granic jednego powiatu lub 5 gmin. Obszar działania klastra energii ustala się na podstawie miejsc przyłączenia wytwórców i odbiorców energii będących członkami tego klastra.

Kto jest adresatem klastra?

Klaster energii jest reprezentowany przez koordynatora, którym jest powołana w tym celu spółdzielnia, stowarzyszenie, fundacja lub wskazany w porozumieniu cywilnoprawnym dowolny członek klastra energii. Klaster energii adresowany jest do bardzo szerokiego grona interesariuszy i odbiorców, których działania lub potrzeby powiązane są z energią elektryczną lub/i cieplną. Jest on platformą współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, środowiskiem naukowym, przedsiębiorcami i ich organizacjami oraz wszelkimi instytucjami i podmiotami deklarującymi włączenie się w realizację zakładanych przez Klaster celów.

Jakie jest zadanie klastra?

Zadaniem klastrów energii jest zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, poprawa lokalnego środowiska naturalnego oraz zwiększenie konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki.  Współpraca w ramach klastrów może przyczynić się także do restrukturyzacji obszarów wiejskich, pobudzenia energetyki prosumenckiej i dalszego jej rozwoju.

 

Dzięki rozwojowi tych inicjatyw możliwe będzie osiągnięcie wzrostu innowacyjności i budowy kapitału społecznego, zaś spotkania takie są bardzo ważne, a rozmowy w tym zakresie bardzo budujące i rozwojowe dla naszego środowiska.