Dzisiaj jest: Poniedziałek, 25-10-2021 Imieniny: Darii, Wilhelminy, Bonifacego

„Miedźna pamięta…”

Joanna Figura , 6 maja 2021
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Miedźnej, w ramach setnej rocznicy III, a zarazem zwycięskiego Powstania Śląskiego, zorganizowała uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Powstańcom Śląskim z Gminy Miedźna, szczególnie kompanii miedźnieńskiej  dowodzonej przez Ludwika Golusa.

 

 

Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem zaproszonych gości. Pan Marek Pacholik wygłosił krótki referat na temat  zrywów powstańczych na terenie Miedźnej. Następnie, niezwykłą opowieść o dziejach  bohaterskich powstańców przedstawił Pan Tomasz Waloszek, przybliżył uczniom sylwetki bohaterów i wydarzenia tamtych dziejowych dni. Cykl wspomnień zamknęła wypowiedź Pani Danuty Przybylskiej – Mika, emerytowanej dyrektorki naszej placówki, wnuczki powstańca śląskiego, która przypomniał historię własnej rodziny, podkreśliła rolę jaką odegrały  kobiety  w śląskim domu.  Opowiedziała w jaki sposób społeczność szkolna zadecydowała o wyborze zaszczytnego imienia: Powstańców Śląskich dla szkoły w Miedźnej.

Wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka z Dyrektorką Szkoły Zofią Kempką dokonali uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Wójt naszej gminy podkreślił ważną rolę wychowania młodego pokolenia do wartości jaką  jest patriotyzm. To młodzi są naszą przyszłością, to oni zadbają o naszą historię, a także pamięć o bohaterach. To oni będą dbali o ukochanie Śląska.

Na tablicy, prócz dedykacji ku chwale uczestników kompanii z Miedźnej dowodzonej przez Ludwika Golusa, umieszczono słowa: „Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej ojczyzny.” To motto ma  przyświecać uczniom  i nauczycielom szkoły w ich codzienności, ma  podkreślić, że jako strażnicy pamięci o uczestnikach Powstań z Miedźnej  musimy wszyscy kultywować tradycję i zachowywać pamięć o historii  regionu oraz „Naszej Małej Ojczyzny”.