Dzisiaj jest: Czwartek, 30-03-2023 Imieniny: Anieli, Kwiryna, Leonarda

11,5 mln zł na wsparcie przedsiębiorców w naszym powiecie.

Joanna Figura , 14 kwietnia 2020
Na wniosek Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznało środki na wsparcie pszczyńskich przedsiębiorców w związku z pandemią koronawirusa.

PUP Pszczyna

Przedsiębiorcy z powiatu pszczyńskiego ze względu na spadek obrotów w następstwie wystąpienia COVID-19 będą mogli uzyskać wsparcie w łącznej wysokości 11,5 mln zł.
– 1,5 mln zł chcemy przekazać mikroprzedsiębiorcom w formie pożyczek na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, natomiast 10 mln zł na sfinansowanie pozostałych instrumentów pomocowych – mówi Barbara Bandoła – Starosta Pszczyński.
Tzw. tarcza antykryzysowa zakłada cztery formy wsparcia, które realizują powiatowe urzędy pracy. Pszczyński PUP przyjmuje wnioski i wypłaca pożyczki mikroprzedsiębiorcom na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Do 10 kwietnia wpłynęło 429 wniosków o przyznanie tego wsparcia. – Do tej pory wypłaciliśmy 50 pożyczek. Bardzo dużo wniosków oczekuje na uzupełnienie ze strony wnioskodawców. Nasi pracownicy kontaktują się z pracodawcami telefonicznie, aby w trybie pilnym uzupełnili braki w złożonych wnioskach – mówi Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.

Końcem obecnego tygodnia Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie planuje uruchomić nabór wniosków na pozostałe instrumenty pomocowe:
– udzielenie dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników,
– dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników danego przedsiębiorcy oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne – w przypadku mikro-, małych i średnich przedsiębiorców,
– dofinansowania organizacji pozarządowej lub podmiotowi, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie części kosztów wynagrodzeń pracowników w rozumieniu art. 15g ust. 4 zdanie pierwsze, oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.

Warto śledzić stronę internetową www.pszczyna.praca.gov.pl – tam pojawią się informacje o naborze wniosków.

Ze względu na realizację zadań związanych z tarczą antykryzysową dla przedsiębiorców z powiatu pszczyńskiego, Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie od 6 kwietnia wydłużył godziny pracy – od poniedziałku do czwartku pracuje od 7.00 do 20.00 natomiast w piątki od 7.00 do 18.00.

Jeżeli ktoś z Państwa ma wątpliwości dotyczące wypełnienia wniosku, proszony jest o kontakt telefoniczny pod nr tel. 32 210 27 29 lub o ewentualne pytania w formie mailowej: urzad@pszczyna.praca.gov.pl

W trudnym czasie epidemii koronawirusa urzędy w Polsce musiały wstrzymać bezpośrednie przyjmowanie klientów. Wnioski o przyznanie pomocy można złożyć drogą elektroniczną poprzez stronę praca.gov.pl z wykorzystaniem podpisu EPUAP lub w formie papierowej do skrzynki podawczej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pszczynie.


Wszystkie druki oraz wnioski dotyczące pożyczki można pobrać ze strony internetowej PUP w Pszczynie:
pszczyna.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza/pozyczka

Pakiet informacji o wsparciu dla przedsiębiorców: pszczyna.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza

Żródło: https://www.powiat.pszczyna.pl/wiadomosci/6670-11-5-mln-zl-na-wsparcie-przedsiebiorcow-w-powiecie-pszczynskim