Dzisiaj jest: Poniedziałek, 25-10-2021 Imieniny: Darii, Wilhelminy, Bonifacego

Pani Helena Rozmus z Woli laureatką odznaczenia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej”

Magdalena Kret , 21 maja 2018

Laureatki odznaczenia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” to wyjątkowe kobiety, które poprzez swoją codzienną pracę inspirują i mogą być wzorem do naśladowania dla innych.

„Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” to odznaczenie przyznawane po to, by promować aktywność zawodową i społeczną kobiet. W tym roku zostało wręczone po raz szósty. Uroczysta gala odbyła się w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie podkreślała, że bezrobocie wśród kobiet wciąż wzrasta. – A przecież największą i naturalną zaletą kobiet jest ich wielozadaniowość, co jest sporym atutem na rynku pracy – mówiła.

Dziś na tej sali są kobiety, które swoją niezwykłością, nadzwyczajnością, ponadstandardowością zarażają innych i sprawiają, że ten powiat jest powiatem ludzi zaradnych i przedsiębiorczych – mówił starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Samorządy, koła gospodyń wiejskich, organizacje i stowarzyszenia zgłosiły kilkadziesiąt kandydatek do odznaczenia. Laureatki wybrała kapituła w składzie: przewodniczący kapituły – starosta pszczyński, Paweł Sadza, przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego, Barbara Bandoła, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego, Agata Tucka-Marek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, Bernadeta Sojka-Jany oraz prezes LGD „Ziemia Pszczyńska”, Renata Dyrda.

Odznaczenie w kategorii Kobieta Społeczna otrzymała Krystyna Fuławka – inicjatorka i realizatorka budowy Domu Kulejących Aniołów w Piasku, który na początku roku został oddany do użytku. – Siłę na to co robię daje mi niepełnosprawność, z którą związana jestem już 41 lat, ponieważ tyle lat ma mój syn Maciek. Długie lata płakałam, ale w końcu pomyślałam, że trzeba wziąć to życie za rogi. Dzisiaj jestem chyba najszczęśliwszą matką na świecie, bo niepełnosprawność mojego dziecka sprawiła, że mam inne patrzenie na ludzi, inne marzenia, inne wymagania od siebie i od życia – mówiła Krystyna Fuławka.

Kobietą Obyczajów i Tradycji została Maria Kudła, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kryrach, która chroni od zapomnienia śląskie obyczaje.

Ewa Sikora, która od 20 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą skupioną w grupach teatralnych w Pawłowicach została Kobietą Sztuki i Kultury. Podkreślała, że najważniejsze są dla niej oczekiwania uczniów. – W różnych działaniach z ludźmi – kulturalnych czy społecznych, ważna jest miłość do ludzi, zauważenie ich problemów – mówiła.

Z kolei tytuł Kobiety Biznesu przypadł Karolinie Kryut, właścicielce sieci salonów optycznych „Optyk Karolina”. – Najważniejszy jest kapitał ludzki. Firmę tworzą pracownicy, z którymi spędzamy nieraz więcej czasu niż w domu – mówiła.

Tytułem Kobiety Ziemi Pszczyńskiej uhonorowana została Helena Rozmus, aktywna działaczka społeczna z Woli. – Trzeba mieć zamiłowanie do pracy społecznej, trzeba jej poświęcić wiele czasu. Ale kto rano wstaje, temu pan Bóg daje. Już nie jestem przewodniczącą koła gospodyń, ale do dnia dzisiejszego jeszcze ciekawi mnie, co się w kole i w zespole dzieje. Bo, zespół który założyłam w 1979 r. istnieje po dzień dzisiejszy – mówiła Helena Rozmus.

Laureatki zostały uhonorowane odznaczeniem, którym jest broszka wzorowana na maneli – bransolecie z przełomu XVI i XVII wieku, klejnocie rodu Promnitzów. Przedstawia dwie splecione dłonie, a pomiędzy nimi serce. To wyraz zawierzenia siebie drugiemu człowiekowi.

Gratulacje i życzenia laureatkom złożył m.in. Uwe Schulze, starosta partnerskiego powiatu Anhalt-Bitterfeld.

Tegoroczną galę w Muzeum Zamkowym w Pszczynie uświetniły występy: chóru dziecięcego „Piano-Forte” ze Szkoły Podstawowej w Radostowicach, uczniów Ogniska Muzycznego w Pszczynie, chóru młodzieżowego działającego przy POPP „Per Spasso”, a także Pszczyńskiego Zespołu Kameralnego „Con fuoco”.

Inicjatorem i organizatorem Gali „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” jest Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie we współpracy z powiatem pszczyńskim.

Sylwetki laureatek:

„Kobieta Ziemi Pszczyńskiej”: Helena Rozmus
Pani Helena jest aktywnie zaangażowaną działaczką społeczną. Pełniła wiele funkcji w organizacjach społecznych na terenie wsi Wola, gminy Miedźna. Przez 33 lata była przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Woli. Za swoją działalność w przekazywaniu wartości kulturowych, krzewienie lokalnych obyczajów i tradycji, a także za swoją kreatywność i pomysłowość została wyróżniona „Miedźniańskim Ulem”. Z jej inicjatywy powstał Zespół Śpiewaczy „Wolanie”, który został przekształcony w Zespół Pieśni i Tańca „Wolanie” , którego była kierownikiem przez 25 lat. Aktualnie swoją postawą i działalnością rozwija świadomość znaczenia kobiet w KGW i przekazuje młodszym pokoleniom wartości kultury ludowej. Cieszy się dużym autorytetem i jest pozytywnym wzorem do naśladowania dla innych kobiet.

„Kobieta Społeczna”: Krystyna Fuławka
Jest inicjatorką i realizatorką budowy Domu Kulejących Aniołów w Piasku, placówki rehabilitacyjno-edukacyjno-terapeutycznej dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Budowę domu rozpoczęto w lipcu 2010 roku, a 6 stycznia tego roku odbyło się uroczyste otwarcie. Ponadto pani Krystyna pełni funkcję Przewodniczącej Stowarzyszenia od 1996r. Poprzez podejmowanie różnych inicjatyw zwraca uwagę na problematykę szczególnej sytuacji osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Pani Krystyna jest wyjątkową kobietą, wszystkie działania na rzecz osób niepełnosprawnych wykonuje społecznie. Sprawy te stawia na pierwszym miejscu i zawsze znajduje czas dla wszystkich swoich podopiecznych w stowarzyszeniu i ich rodzin, których jest ponad 100 osób.

„Kobieta Obyczajów i Tradycji”: Maria Kudła
Pani Maria jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Kryrach od 1996 roku. Swoją pracę traktuje jako powołanie, a wolny czas przeznacza ma rzecz mieszkańców Kryr. Jako członkini Koła Gospodyń Wiejskich organizuje wiele imprez i wycieczek lokalnych. Kultywując tradycyjne przepisy kulinarne przygotowuje mnóstwo wspaniałych potraw regionalnych, którymi reprezentuje sołectwo i gminę podczas licznych uroczystości gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Pani Maria wspiera imprezy środowiskowe organizowane w sołectwie. Za swoją podstawę i działanie w środowisku lokalnym, jak i rozwijanie świadomości znaczenia kobiety, w 2012 roku otrzymała medal Orderu Serca-Matkom Wsi. Swoją zaangażowaną działalnością przyczynia się do budowania i utrwalania pozytywnego wizerunku wsi pszczyńskiej, a także integracji i aktywizacji innych kobiet. Działalność Pani Marii jest potwierdzeniem, że chroni ona od zapomnienia śląskie obyczaje.

„Kobieta Sztuki i Kultury”: Ewa Sikora
Pani Ewa od najmłodszych lat przejawia artystyczne uzdolnienia: plastyczne, wokalne, taneczne, aktorskie. Talenty w dziedzinie sztuk plastycznych rozwinęła, kształcąc się w liceum o tej specjalności. Dalsza edukacja w studium teatralnym otwarła jej drogę na scenę. Jest aktorką, instruktorką i animatorką teatralną, scenografką i reżyserką. Od 20 lat pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowicach z dziećmi i młodzieżą skupionymi w grupach teatralnych: „Och teatr”, „Chichot” , „Fanaberia”, „Mała Fanaberia”, „Teatralny Bzik”, „TRiA”, „ENO”, i wokalno-musicalowych: „Miniatura”, „Miraż”, i „eM”. Organizuje konkursy, warsztaty i imprezy teatralne. Wyreżyserowała ponad 35 przedstawień, a także wiele etiud i okolicznościowych występów. Dzięki zaangażowaniu Pani Ewy stworzono cykl szkoleń teatralnych, dzięki czemu dzieci zainteresowane teatrem mają możliwość edukacji w tym zakresie od przedszkola do ukończenia szkoły średniej. Regularnie odnosi sukcesy ze swoimi grupami na przeglądach i konkursach teatralnych.

„Kobietą Biznesu”: Karolina Kryut
Pani Karolina jest właścicielką sieci salonów optycznych „Optyk Karolina”. Swoją przygodę w branży optycznej zaczęła w roku 2000. Dziś, po 18 latach ciężkiej pracy i zdobywania doświadczenia z dumą może szczycić renomowaną marką „Optyk Karolina”, którą budowała od podstaw. Obecnie „Optyk Karolina” to sieć sześciu salonów, które już 10 lat dbają o wzrok lokalnej społeczności, a wśród których jest jedyny na Śląsku salon optyczny przygotowany specjalnie z myślą o najmłodszych klientach. Pani Karolina to także osoba z ogromnym sercem włączająca się w różne akcje charytatywne, pomoc chorym oraz potrzebującym. Jej wrażliwość na drugiego człowieka oraz przeświadczenie o głębokim sensie tego, w czym realizuje się zawodowo, sprawiają, że prowadzi liczne działania na rzecz szkół, przedszkoli czy żłobków, na przykład w postaci bezpłatnych badań przesiewowych. Nie tylko czynnie uczestniczy w akcjach charytatywnych ale także sponsoruje lokalne wydarzenia kulturalne w tym Dni Pszczyny. Nie boi się wyzwań zawodowych, wręcz sama je stawia przed sobą – m.in. stylizując osobowości ze świata show biznesu. Pani Karolina jest najlepszym przykładem, że marzenia nie spełniają się same, ale wytrwałą pracą i otwartym sercem na drugiego człowieka.

Powiat Pszczyna