Dzisiaj jest: Czwartek, 17-10-2019 Imieniny: Wiktora, Marity, Ignacego

Co dalej ze szpitalem?

Monika Gazda , 11 października 2019

We wtorek 08.10.2019 roku w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie odbyła się debata na temat przyszłości i współfinansowania pszczyńskiego szpitala. W spotkaniu uczestniczyli radni powiatowi oraz przedstawiciele gmin m.in. Wójt Gminy Miedźna. W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób zainteresowanych dalszym losem szpitala. Wszyscy zaproszeni deklarowali chęć niesienia pomocy.

Debatę poprowadził przewodniczący Rady Powiatu Paweł Sadza, który poprosił samorządy o pomoc przy współfinansowaniu działalności szpitala. Poruszono również temat nadchodzącego problemu związanego z brakiem personelu. To dopiero początek rozmów na temat przyszłości szpitala.

– Szpitale powiatowe ciążą na powiatach – to naszym zadaniem jest prowadzić szpital. Ale nie jest zadaniem powiatu płacenie za świadczenia udzielane w szpitalu. Świadczenia są niedoszacowane, w tym jest kłopot
– mówiła Barbara Bandoła.

Chęć pomocy zadeklarowały ościenne gminy m.in. Suszec, Czechowice- Dziedzice, Bestwiny oraz Miedźna:

– Borykamy się z własnymi problemami i najważniejsza jest współpraca, żeby te problemy rozwiązywać. Gdyby nie 17 mln zł zwrotu dla podmiotu górniczego, które ciążą na gminie Miedźna, nie zawahałbym się ani chwili. Bez zastanowienia deklarowałbym szeroką pomoc dla nas wszystkich, bo ten temat dotyczy nas wszystkich. Jeżeli będziemy mieć te pieniądze, zrobimy wszystko, żeby w taki czy inny sposób wpłynęły do państwa– powiedział Jana Słoninka wójt Gminy Miedźna.

– Mamy wizję, ludzi, możliwości, chęci. Pozostaje nam wszystkim stworzyć zespół – takimi słowami zakończył debatę przewodniczący Rady Powiatu, Paweł Sadza.

Do 30 listopada gminy maja się wypowiedzieć czy jest możliwe ujęcie w projektowanych obecnie przez nich budżetach na 2020 rok wsparcia dla powiatu pszczyńskiego na prowadzenie szpitala.