Dzisiaj jest: Czwartek, 22-08-2019 Imieniny: Cezarego, Tymoteusza

1 sierpnia przeprowadzony zostanie test syren alarmowych

Aleksandra Kocima , 1 sierpnia 2019
Na terenie całego kraju przeprowadzony zostanie trening sprawności syren alarmowych. Test syren będzie jednocześnie upamiętnieniem obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na podstawie § 8 pkt 3 oraz § 10 ust. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz.U. z 2013 poz. 96), w dniu 1 sierpnia 2019r. o godz. 17.00 zostanie przeprowadzony krajowy trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty – oznaczający odwołanie alarmu.

Od godziny 7:00 w dniu treningu zakazane są jakiekolwiek prace konfiguracyjne, testowanie systemu oraz praca na kanałach służących do sterowania systemem syren alarmowych bez zezwolenia operatora centrali wojewódzkiej.

Jedynym wyjątkiem jest wezwanie do wyjazdu jednostek Straży Pożarnej do akcji. W przypadku pojawienia się realnego zagrożenia na większym obszarze województwa w dniu planowanego treningu – trening zostanie odwołany.