Dzisiaj jest: Wtorek, 20-08-2019 Imieniny: Bernarda, Samuela, Sobieslawa

Upały nie odpuszczają!

Aleksandra Kocima , 12 czerwca 2019

W ciągu najbliższych dni na przeważającym obszarze kraju będzie utrzymywała się bardzo wysoka temperatura sięgająca nawet do 33° Celsjusza. Ochłodzenie powinno wystąpić pod koniec tygodnia, jednak prawdopodobnie będzie ono krótkotrwałe. Wysokiej temperaturze będą towarzyszyć burze z silnymi porywami wiatru, podczas których opady deszczu mogą sięgnąć do 40 mm.

Długotrwałe utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku, chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem. Upały mogą mieć także negatywne skutki dla zwierząt, ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także wpływają na wzrost zagrożenia pożarowego w lasach.

BEZPIECZNE ZACHOWANIA:

Stosowanie powyższych zasad pozwoli uniknąć udaru cieplnego lub przegrzania organizmu, zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Prosimy o zachowanie ostrożności także podczas pobytu nad wodą.  Należy pamiętać, że podstawowa zasada bezpieczeństwa to korzystanie z kąpielisk strzeżonych. Większość utonięć jest bowiem wynikiem lekkomyślności, lekceważenia przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Przebywając nad wodą, zwracajcie uwagę na innych – ktoś może potrzebować Waszej pomocy. W razie niebezpieczeństwa, wezwijcie ratowników WOPR lub inne osoby.

 

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach