Dzisiaj jest: Piątek, 29-03-2024 Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

7 uczniów z LO w Gilowicach na wymianie młodzieżowej w Poroninie w ramach Polsko-Ukaraińskiej Rady Wymiany Młodzieży

Magdalena Kret , 9 października 2018

Grupa polsko-ukraińska spotkała się w Poroninie w ramach projektu „Podobieństwa  w różnorodności”, który odbył się 17.09-26.09. Spędziła tam cudowne 10 dni, które wiązały się  z wyrzeczeniami i ciężka pracą, przede wszystkim jednak ze wspaniałą zabawą i poznaniem nowych przyjaciół. Pierwsze 2-3 dni polegały głównie na poznaniu się nawzajem, zapamiętaniu imion  i dobrej zabawie. Uczestnicy spędzali czas na zewnątrz wykorzystując promienie słońca i ciepłą pogodę.

Praca nad istotą projektu, czyli przełamywaniem barier rozpoczęła się od zajęć na temat kultury – czym w ogóle jest, co ją tworzy i kto ma prawo ją tworzyć. Omawiano wiele aspektów, które części kultury widać, które są niewidoczne gołym okiem oraz najważniejsze – czy warto oceniać kogoś ze względu na inną narodowość, inne poglądy czy odmienny wygląd. Kolejny dzień rozpoczął się tematem stereotypów. Polska grupa musiała wypisać wszystkie stereotypy na temat Ukrainy i na odwrót, ukraińska grupa o Polsce i Polakach. Przełamywanie i obalanie tych stereotypów okazało się bardzo ciekawą lekcją tolerancji i otwartości dla obydwu grup. Głównym rezultatem projektu była gra planszowa, która wymagała od uczestników dużego nakładu czasu, pracy, a przede wszystkim kreatywności i umiejętności lingwistycznych.

Spotkanie obfitowało w wiele wydarzeń mających na celu poznanie kultury partnerskiego kraju. Jednego dnia odbył się ukraiński wieczór. Gospodarze byli barwnie ubrani, nauczyli polską grupę tańca ukraińskiego, zaśpiewali piosenkę oraz sprawdzili wiedzę Polaków o Ukrainie. Innego dnia odbył się polski wieczór, który został skonstruowany wokół polskich zwyczajów weselnych i typowych potraw. Zadania wykonywane były nie tylko na temat ośrodka, w którym grupa była zakwaterowana, lecz również na ulicach Zakopanego, gdzie uczestnicy wymiany zatańczyli tzw. Flashmob, czyli taniec mający sprawiać wrażenie przypadkowej zabawy przechodniów. Była również gra miejska pozwalająca poznać stolicę polskich Tatr.

Polska grupa serdecznie dziękuje pani Natalii Germanek z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego w Woli za ten projekt, pani Joannie Kociole za szansę wzięcia udziału w nim, pani Teresie Molendzie i pani Magdalenie Pastuszka za wzięcie odpowiedzialności i opiekę nad grupą.  Дякую!

Wszystkich zainteresowanych bardziej szczegółowymi informacjami na temat spotkania i samego projektu, zdjęciami oraz filmami zapraszamy na fanpage na Facebook’u: https://www.facebook.com/Similaritiesindiversity/.

Projekt pt. ”Podobieństwa w różnorodności” sfinansowany został ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Organizacją koordynującą była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego a organizacją partnerską ze strony ukraińskiej CENTER FOR EUROINITIATIVES.

LO Gilowice