Dzisiaj jest: Piątek, 20-09-2019 Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii

Relacja z Dożynek Gminnych w Górze

Magdalena Kret , 27 sierpnia 2018

W niedzielę, 26 sierpnia 2018r. rolnicy z gminy Miedźna w Górze, świętowali zakończenie tegorocznych żniw. Dożynki to nasza piękna narodowa tradycja. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb.

Tegoroczne dożynki rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. św. Jana Pawła II w Górze. Początkowo miała to być msza św. polowa, niestety deszczowa pogoda pokrzyżowała plany. Mszę św. odprawił ks. proboszcz Romuald Adamski.

Następnie dożynki przeniosły się na boisko sportowe, gdzie barwny korowód przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Górze. Dzieci ubrane były w tradycyjne stroje, miały ze sobą dawne narzędzia i sprzęty rolnicze.

Goście, którzy przyjechali na dożynki, mogli podziwiać dożynkowe dekoracje przy drodze prowadzącej na miejsce uroczystości, które wspaniale przygotowali mieszkańcy z sołectw naszej gminy.

Tegoroczni starostowie dożynek Zofia i Paweł Libera wręczyli bochen chleba oraz koronę dożynkową wójtowi Gminy Miedźna Bogdanowi Taranowskiemu oraz przewodniczącemu Rady Gminy Miedźna Stanisławowi Lubańskiemu.

W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli m.in.: Jan Widera podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Elżbieta Stolorz-Krzisz skarbnik województwa śląskiego, przedstawiciele miasta partnerskiego gminy Miedźna-Hustopece w Czechach, przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego Barbara Bandoła.

„Z szacunkiem i uznaniem myślimy dzisiaj o Was i Waszej pracy. W rolnictwie, gdzie tak wiele zależy od warunków atmosferycznych, każdy rok jest inny, ale każdy wymaga ciężkiej pracy, nieustannej troski i zapobiegliwości, by ziemia wydała jak najlepsze plony” – zwracał się do zebranych rolników wójt gminy Miedźna, Bogdan Taranowski

Podczas dożynek wręczono odznaczenia „Order Serca Matkom Wsi”.

Na wszystkich mieszkańców, jak również zaproszonych gości czekały liczne atrakcje, a wśród nich między innymi: wystawa Koła Łowieckiego „Bażant”, wystawy pszczelarskie, występy: Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Silenzio”, zespołu „Happy Folk”. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy przygotowały stoiska z pysznymi, swojskimi maszketami.

A wieczorem tłumy mieszkańców bawiły się z kabaretem „Nowaki”.

Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z DJ’em Bartoo.

Wójt Gminy Miedźna wraz z Organizatorami tegorocznych dożynek składają serdeczne podziękowania sponsorom tegorocznych dożynek – PGNiG, Chempest, PKO oraz wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc w przygotowaniu uroczystości. Dziękują mieszkańcom, dzięki którym, tegoroczne dożynki były tak wyjątkowe i niezapomniane.

List_wiceprezes Rady Ministrów
List_podsekretarz stanu

Pełna galeria zdjęć z Dożynek Gminnych w Górze znajduje się pod linkiem: http://gok.miedzna.pl/galeria/nggallery/galeria-gok-miedzna/Do%C5%BCynki-2018