Dzisiaj jest: Piątek, 29-03-2024 Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

PGNiG rozpoczęło kolejne wiercenia na terenie gminy Miedźna

Magdalena Kret , 13 lipca 2018

W ramach przyznanej decyzją Ministra Środowiska koncesji nr 2/2017/Ł na poszukiwanie, rozpoznawanie złóż metanu z pokładów węgla oraz wydobywanie metanu z pokładów węgla, po wcześniejszym zakończeniu wiercenia otworu kierunkowego Gilowice-3K, PGNiG kończy także wiercenie otworu horyzontalnego Gilowice-4H. W październiku w otworze Gilowice-4H zostanie przeprowadzony zabieg szczelinowania hydraulicznego, a następnie test produkcyjny. Oba otwory zlokalizowane są na placu przy ulicy Starorzecznej, gdzie wcześniej w ramach konsorcjum z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym, w otworze Gilowice-2H został przeprowadzony udany zabieg szczelinowania hydraulicznego.

Na placu Gilowice-1, gdzie w roku ubiegłym, w ramach testu produkcyjnego zapłonęła flara, już wkrótce rozpocznie się budowa małego bloku gazowego o mocy poniżej 1 MW. Gazu ziemny, dotychczas spalany na flarze, posłuży do produkcji energii elektrycznej. W pełni zautomatyzowana i niemal bezobsługowa, zabudowana w kontenerze, instalacja będzie uruchamiana na jesieni bieżącego roku. Jej ostateczny odbiór jest planowany na grudzień 2018r.

W drugiej połowie lipca PGNiG, w miejscowości Góra, przy ul. Topolowej rozpocznie wiercenie otworu Międzyrzecze-4, a następnie we wrześniu, w okolicy miejscowości Wola na terenie leśnym, kolejnego otworu Międzyrzecze-3. Wiercenie każdego z tych otworów potrwa od 4 maksymalnie do 6 tygodni. Otwory pionowe Miedzyrzecze-3 i Międztyrzecze-4 wraz z zakończonymi w marcu 2018 r., prowadzonymi na terenie Gminy Miedźna oraz kilku sąsiednich gmin, badaniami sejsmicznymi, pozwolą lepiej zbadać budowę geologiczną i możliwości pozyskiwania metanu z pokładów węgla na tym terenie.

Wbrew pojawiającym się opiniom, prace prowadzone przez PGNiG na terenie Gminy Miedźna, nie będą poprzedzały budowy nowej kopalni węgla, czy chociażby eksploatacji nowych pokładów węgla. Podstawowym celem prowadzonych prac jest opracowanie skutecznej i efektywnej technologii wydobycia metanu z pokładów węgla otworami wierconymi z powierzchni. Dopiero w przyszłości, sprawdzona metoda będzie mogła być zastosowana w celu poprawy bezpieczeństwa pracy w kopalniach, poprawy ich rentowności czy zmniejszenie emisji metanu. Firma PGNiG jest natomiast zainteresowana komercyjnym wykorzystaniem metanu, który byłby ujmowany z pokładów węgla. Należy też pamiętać, że na przyznanej PGNiG koncesji prace, tj. poszukiwanie i rozpoznawanie złóż metanu oraz ich ewentualną eksploatację, może prowadzić jedynie PGNiG. Wydana 7 marca 2017 r. koncesja łączna nr 2/2017/Ł na poszukiwanie, rozpoznawanie złóż metanu z pokładów węgla oraz wydobywanie metanu z pokładów węgla na obszarze „Międzyrzecze” jest ważna 10 lat.

PGNiG zdaje sobie sprawę, że prowadzone prace mogą powodować pewne niedogodności, najczęściej jednak tymczasowe. Montaż urządzeń wiertniczych pociąga za sobą wzmożony ruch ciężkich pojazdów. Specyfika prowadzonych prac oraz względy bezpieczeństwa wymagają, aby zakład górniczy pracował w trybie ciągłym (24 godziny na dobę). Może to się wiązać z powodującym pewne niedogodności oświetleniem placów, również w nocy, czy też zwiększonym w pewnych okresach poziomem hałasu.

Ze swojej strony firma PGNiG przeprasza za ewentualne niedogodności, licząc na wyrozumiałość mieszkańców. O wszystkich swoich działaniach na terenie gminy, na bieżąco informowane są władze gminy, a wiele aspektów jest konsultowanych na bieżąco, zgodnie ze stosownymi zapisami przepisów prawa, praktykami dobrosąsiedzkimi, a przede wszystkim szczerą wolą dobrej współpracy ze wszystkimi mieszkańcami.

PGNiG