Dzisiaj jest: Niedziela, 18-08-2019 Imieniny: Ilony, Bronislawa, Heleny

W podziękowaniu za plony. Relacja z Dożynek Gminno-Powiatowych w Gilowicach

Magdalena Kret , 28 sierpnia 2017

W niedzielę, 27 sierpnia 2017r. rolnicy z powiatu pszczyńskiego w Gilowicach, świętowali zakończenie tegorocznych żniw. Dożynki to nasza piękna narodowa tradycja. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb.

Tegoroczne dożynki rozpoczęły się mszą św. w kościele p.w. NMP Królowej Wszechświata we Frydku. Po mszy św. korowód dożynkowy, na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą „Silenzio” ruszył na boisko sportowe w Gilowicach, gdzie odbyła się dalsza część dożynek – festyn oraz inne towarzyszące mu atrakcje.

Zgodnie z tradycją dożynkową uroczystości rozpoczęło przekazanie gospodarzom przez starostów dożynek tradycyjnego chleba oraz korony dożynkowej. Tegoroczni starostowie, Renata i Stanisław Rozmusowie tradycyjny bochen przekazali na ręce starosty pszczyńskiego, Pawła Sadzy oraz wójta gminy Miedźna, Bogdana Taranowskiego, natomiast na ręce przewodniczącej Rady Powiatu Pszczyńskiego, Barbary Bandoły oraz przewodniczącego Rady Gminy Miedźna, Stanisława Lubańskiego koronę dożynkową.

Drodzy rolnicy, z szacunkiem, radością i ogromnym uznaniem dzisiaj myślimy o was. To przede wszystkim dzięki waszej ciężkiej pracy zawdzięczamy to, że na naszych stołach codziennie gości chleb. Pragnę wam podziękować za poświęcenie oraz wysiłek wkładany w pielęgnowanie i ziemi i tradycji – zwracał się do zebranych rolników wójt gminy Miedźna, Bogdan Taranowski.

Dzisiejszy rolnik, to również przedsiębiorca. To człowiek, który pracuje od rana do nocy na roli uprawiając ziemię, tak, abyśmy wszyscy mogli cieszyć się codziennie chlebem. To też człowiek, który w gąszczu przepisów musi być wspierany przez wszelkie instytucje, które dla rolników są tworzone. Ziemia pszczyńska, to dobra ziemia również dla rolników – podkreślał starosta Paweł Sadza. – Natura ma to do siebie, że trzeba żyć z nią w zgodzie. Bo zgoda również buduje. Pamiętajmy o tym też i my, w obecnym świecie, który jest pełen konfliktów – apelował starosta.

W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli licznie zaproszeni goście m.in.: Mirosława Nykiel poseł na sejm RP, Małgorzata Pępek poseł na sejm RP, Stanisław Pięta poseł na sejm RP, który odczytał skierowany do organizatorów i uczestników dożynek – list od premier Beaty Szydło, Jan Widera podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Elżbieta Stolorz-Krzisz skarbnik województwa śląskiego, Dariusz Skrobol burmistrz Pszczyny, Marian Pawlas wójt gminy Suszec.

Na wszystkich mieszkańców, jak również zaproszonych gości czekały liczne atrakcje, a wśród nich m.in.: Powiatowe Pokazy Jeździeckie, wystawy sprzętu i maszyn rolniczych, wystawa Koła Łowieckiego „Bażant”, wystawy pszczelarskie, występy Zespołu Pieśni „Ćwikliczanie”, Zespołu Pieśni i Tańca „Frydkowianie” czy „Kabaretu Młodych Panów”. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z DJ’em.

Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy przygotowały stoiska z pysznymi, swojskimi maszketami – był chleb z fetym, kiełbasy i krupnioki, prażone, bigos, karminadle i swojskie ciasta.

Podczas uroczystości dożynkowych statuetką Żubra Pszczyńskiego uhonorowano osoby szczególnie zasłużone dla rolnictwa powiatu pszczyńskiego. W tym roku nagrodę otrzymali: Łucja Krutak, Józef Czysz oraz Urszula i Piotr Młotkowie.

Wójt Gminy Miedźna wraz z Organizatorami tegorocznych Dożynek składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc w przygotowaniu uroczystości oraz mieszkańcom, dzięki którym, tegoroczne dożynki były tak wyjątkowe i niezapomniane.

List od premier Beaty Szydło