Dzisiaj jest: Sobota, 23-06-2018 Imieniny: Wandy, Zenona

Harcowanie sąsiadów zza miedzy

Magdalena Kret , 23 maja 2017

19 i 20 maja 2017r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Górze odbyło się dwudniowe spotkanie dwóch drużyn harcerskich, w sumie 50 osób. Nazwaliśmy je „Harcowaniem sąsiadów zza miedzy”, ponieważ spotkały się 13 Drużyna Harcerska „Błękitna trzynastka” z Góry oraz 13 Drużyna Harcerska „Widmo” z Brzeszcz, obie działające przy Związku Drużyn im. Szarych Szeregów w Brzeszczach. Kadra i harcerze współpracują z sobą od dłuższego czasu uczestnicząc we wspólnych przedsięwzięciach, rajdach, zlotach oraz zbiórkach.

Podczas majowego harcowania w Górze pochylono się nad problemem braterstwa i tolerancji. Wspólne dla harcerzy z Góry i Brzeszcz – harcerskie wartości, zwyczaje i piosenki, ale inna miejscowość, drużyna, szkoła oraz region kraju. Podczas spotkania harcerze konfrontowali ulubione dyscypliny sportowe, pląsy harcerskie, wiedzę o swoich miejscowościach, powiedzenia i gwarę. Zorganizowali wspólne ognisko, na którym podsumowali projekt.

17 harcerzy z naszej górzańskiej „Błękitnej trzynastki” zakończyło próbę harcerza, złożyło przyrzeczenie i otrzymało harcerski krzyż.

Następne spotkanie planujemy na obozie harcerskim w Juszczynie organizowanym przez Hufiec ZHP Oświęcim. Czuwaj!

SP Góra