Dzisiaj jest: Sobota, 24-03-2018 Imieniny: Marka, Gabriela, Katarzyny

Było smacznie jak u mamy

Magdalena Kret , 25 listopada 2016

Jubileusz 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich, konkurs kulinarny i występy zespołów folklorystycznych – to wszystko odbyło się podczas jednego wieczoru w Domu Kultury w Woli.

23 listopada w Domu Kultury w Woli było tłoczno. Gospodynie z sześciu sołectw gminy Miedźna stanęły do rywalizacji w XIV Gminnym Konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. W tym roku tematem przewodnim była gęsina. Zwyciężczynie wybrało sześcioosobowe jury, w którego skład weszli m.in. Mirosława Nykiel, poseł na sejm RP, starosta pszczyński, Paweł Sadza oraz wójt gminy Miedźna, Bogdan Taranowski.

Ostatecznie wygrały gospodynie z Woli, które spróbują swoich sił w konkursie powiatowym.

Podczas spotkania świętowano też jubileusz 150-lecia działalności Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich. Z tej okazji wręczono liczne nagrody i wyróżnienia dla działaczy m.in. Order Serca Matkom Wsi czy statuetki Złotego Kółkowicza. – Z dumą i satysfakcją mogę stwierdzić, ze nie ma w Polsce organizacji, która ma tak długi okres działania. Bezinteresownego działania na rzecz środowisk, w których kocha się Ojczyznę, strzeże ziemi, cnót i obyczajów, która ma tradycję i te wartości są dla niej najwyższe i najważniejsze – mówiła Łucja Krutak, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich.

Dzięki wam, młode pokolenie, które bardzo potrzebuje podtrzymywania tradycji i przypominania o niej, ma możliwość doświadczać tego na co dzień. Cieszę się też, że powiat może liczyć na sympatię, współpracę i pomoc z waszej strony na każdym kroku – podkreślał starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Tego wieczoru odbyła się także III Gościna Gminnych Zespołów Folklorystycznych. Zespół Pieśni i Tańca „Wolanie” wystawił natomiast spektakl „Zimowy wieczór”.

Starostwo Powiatowe Pszczyna