Dzisiaj jest: Środa, 22-03-2017 Imieniny: Katarzyny, Boguslawa

Miedźniański Turniej Recytatorski 2016′ za nami…

Magdalena Kret , 18 listopada 2016

W środę, 16 listopada 2016r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Woli odbył się XXV Regionalny Turniej Recytatorski oraz VIII Konkurs Poezji Śpiewanej pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty, którego organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury oraz Zespół Oświaty i Wychowania.

Jury w składzie:

Jerzy Kuczera – przewodniczący jury

Ewa Polak–Walesiak

Alojzy Lysko

Michał Skiba

po przesłuchaniu i ocenieniu 71 uczestników z Bojszów,  Pszczyny, Tychów, Oświęcimia, Brzeszcz, Wisły Wielkiej, Poręby, Bojszów, Bierunia, Pisarzowic, Miedźnej, Woli, Frydku, Gilowic zdecydowało, że:

a) W KONKURSIE GŁÓWNYM

w kategorii uczniów klas 5 i 6 szkół podstawowych:

I miejsce  – Iwona Raczkowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Woli (opiekun Pani Marzena Janusz)

II miejsce ex aequo –  Julia Machaj ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tychach (opiekun Pani Maria Barbara Sobczyk) i Oliwia Konarska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tychach (opiekun Pani Maria Barbara Sobczyk)

III miejsceZuzanna Lisowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tychach (opiekun Pani Maria Barbara Sobczyk)

Wyróżnienie ex aequo Stanisław Błach ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pszczynie (opiekun Pani Małgorzata Wiatr)  i Igor Piestrak ze Szkoły Podstawowej  nr 2 w Brzeszczach (opiekun Pani Agata Chowaniec

w kategorii uczniów gimnazjów:

I miejsce – Wiktoria Małecka z Gimnazjum nr 2 w Bieruniu (opiekun Pani Bożena Nir – Kot)

II miejsce-  Kinga Konieczny z Gimnazjum nr 1 w Pszczynie (opiekun Pani Lucyna Markowska)

III miejsce – Aleksandra Szafron z Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu  (opiekun Pani Monika Norek)

Wyróżnienie ex aequo – Martyna Orłoś z Zespołu Szkół nr 1 w Woli (opiekun Pani Anna Żak) i Natalia Nowak z Gimnazjum nr 2 w Bieruniu (opiekun Pani Bożena Nir – Kot)

w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsceFlora Matejko z LO im. S. Konarskiego w Oświęcimiu (opiekun Pani Joanna Formas)

II miejsce – Karolina Bartula z  LO im. S. Konarskiego w Oświęcimiu (opiekun Pani Joanna Formas) 

III miejsce ex aequo –Julia Babińska  z  LO im. S. Konarskiego w Oświęcimiu (opiekun Pani Katarzyna Musiał i Patryk Klima z  LO im. S. Konarskiego w Oświęcimiu (opiekun Pani Joanna Formas)

b) W KONKURSIE GWAROWYM

w kategorii uczniów klas 5 i 6 szkoły podstawowych:

I miejsceKornelia Chrobok ze Szkoły Podstawowej w Bojszowach (opiekun Pani Joanna Natkaniec)

II miejsce – Bartłomiej Szojda ze szkoły Podstawowej we Frydku (opiekun Pani Ewa Madeja)

III miejsce – Wiktoria Granatyr ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Woli (opiekun Pani Irena Świerkot)

Wyróżnienie ex aequoWiktoria Doktor ze Szkoły Podstawowej w Bojszowach (opiekun Pani Joanna Natkaniec) i Julia Matusz ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Porębie (opiekun Marzena Ilga)

w kategorii uczniów gimnazjów:

I miejsceZofia Pławecka z Gimnazjum  1 w Pszczynie (opiekun Pani Lucyna Markowska)

II miejsceJulia Jamrozik z Zespołu Szkół w Miedźnej (opiekun Pani Justyna Madejska)

III miejsceSabina Jaromin z Gimnazjum nr 4 w Pszczynie (opiekun Pani Sylwia Dziędziel –Penszor)

c) W KONKURSIE POEZJI ŚPIEWANEJ

w kategorii uczniów klas 5 i 6 szkoły podstawowych:

I miejsce  – Mariola Czulak ze Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach (opiekun Pani Barbara Wójcik)

w kategorii uczniów gimnazjów:

I miejsce  – Magdalena Komandera z Zespołu Szkół  w Miedźnej (opiekun Pani Katarzyna Maroszek)

II miejsce  – Dominika Mika z Zespołu Szkół w Miedźnej (opiekun Pani Katarzyna Maroszek)

III miejsceZofia Pławecka z Gimnazjum  1 w Pszczynie (opiekun Pani Sylwia Wituła)

Wyróżnienie – Emilia Pomietło z Zespołu Szkół nr 1 w Woli (opiekun Pani Anna Żak, Katarzyna Banach)  i Agnieszka Sochacka z Zespołu Szkół w Miedźnej (opiekun Pani Katarzyna Maroszek)

w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce – Klaudia Jurkiewicz Studio wokalne Voicesing w Oświęcimiu (opiekun Pani Joanna Kasperek – Szymonik)  

II miejsce ex aequoMarcelina Lukasek LO im. Z. Religi w Gilowicach (opiekun Pani Anna Majtyka) i Patrycja Sroka z  LO im. S. Konarskiego w Oświęcimiu (opiekun Pani Joanna Formas)

III miejsceWeronika Sochacka z LO im. Z. Religi w Gilowicach (opiekun Pani Anna Majtyka)

Wszyscy  uczestnicy XXV Regionalnego Turnieju Recytatorskiego otrzymali pamiątkowe dyplomy. Laureaci Turnieju otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

JURY postanowiło, że Nagrodę GRAND PRIX XXV Regionalnego Turnieju Recytatorskiego Miedźna` 2016 w postaci statuetki wykonanej przez artystkę – plastyka Joannę Rębiszowską-Grzyb oraz nagrody pieniężnej w kwocie 500 zł otrzymuje Wiktoria Małecka z Gimnazjum nr 2 w Bieruniu.

Organizowany od 25 lat Turniej Recytatorski uzyskał wysoką rangę w szkołach okolicznych gmin, w sposób naturalny przekształcił się w regionalny, czemu wyraz dał patronat  Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach.

Laureaci tego Turnieju zajmowali wysokie lokaty w Ogólnopolskich Konkursach Recytatorskich. Turniej ma też swoich sławnych laureatów, którzy są dziś zawodowymi aktorami, cenionymi działaczami kultury.

Jubileuszowa edycja Turnieju udowodniła, że ta formuła obcowania z literaturą światową, polską, a przede wszystkim regionu śląskiego cieszy się wśród dzieci i młodzieży dużym zainteresowaniem.

Kultura mowy, języka, myśli i emocji, jest z roku na rok pełniejsza i ciekawsza. Poszukiwania repertuarowe świadczą o coraz większej świadomości merytorycznej młodzieży i nauczycieli. Środki ekspresji są coraz bardziej świadomym warsztatem wykonawczym.

Należy jednak podkreślić, że piosenki tak jak i wiersze muszą mieć własną interpretację i dramaturgię (oczekujemy również akompaniamentu na żywo i różnorodności w wyborze repertuaru).

25 lat pracy Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnej z siedzibą w Woli oraz Zespołu Oświaty i Wychowania w Miedźnej z siedzibą w Woli przyniosło bardzo dobre efekty.

 Jury wraz z organizatorami dziękuje wszystkim recytatorom i nauczycielom za udział w XXV Jubileuszowym Regionalnym Turnieju Recytatorskim oraz VIII Konkursie Poezji Śpiewanej.

 

Przewodniczący Jury  – Jerzy Kuczera
        Ewa Polak – Walesiak     
Alojzy Lysko
Michał Skiba