Dzisiaj jest: Czwartek, 22-03-2018 Imieniny: Katarzyny, Boguslawa

Informacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pszczynie

Magdalena Kret , 9 listopada 2016

Pod hasłem „Weź paragon ze sobą” w całym kraju prowadzona jest kolejny już raz ogólnopolska kampania informacyjna Ministerstwa Finansów.

Jest ona organizowana cyklicznie od 2002 roku, a celem jej jest uświadomienie Polakom roli paragonu fiskalnego i minimalizowanie negatywnych efektów nierzetelnego ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących przez przedsiębiorców.

Tegoroczna akcja ma uświadomić Polakom, z czym wiąże się niewydawanie paragonów fiskalnych na stacjach paliwowych i niezabieranie ich ze sobą, kiedy je otrzymują.

Ministerstwo Finansów, analizując mechanizmy występujące w szarej strefie, odnotowuje coraz częstsze sygnały o nadużyciach występujących na stacjach paliw. Jedną z najczęstszych nieprawidłowości jest niewydawanie paragonu fiskalnego nieuważnemu klientowi lub zbieranie nieodebranych przez klienta paragonów f iskalnyc h. Proceder ten może mieć dalsze konsekwencje polegające na wystawianiu tzw. „pustych” faktur na podstawie niewydanych lub nieodebranych paragonów fiskalnych. Uczestniczą w nim zarejestrowane i legalnie działające podmioty. „Puste” faktury to faktury niedokumentujące rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, mające na celu m.in. zawyżenie kosztów w działalności gospodarczej oraz zwiększenie podatku naliczonego. Dokumenty te następnie są przekazywane „umówionym” podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w celu wygenerowania niemających odzwierciedlenia w rzeczywistości kosztów działalności, a także nienależnego podatku naliczonego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego zachęca do zabierania paragonów i rejestrowania w Narodowej Loterii Paragonowej. Aby wziąć udział w loterii, trzeba zrobić zakupy za minimum 10 złotych i zarejestrować rachunek na stronie: loteriaparagonowa.gov.pl.

US Pszczyna