Dzisiaj jest: Sobota, 24-03-2018 Imieniny: Marka, Gabriela, Katarzyny

Międzyszkolne czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

Magdalena Kret , 8 listopada 2016

3 listopada 2016r. w bibliotece, w Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Woli odbyło się Międzyszkolne czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Była to już czwarta edycja spotkania czytelniczego zorganizowana przez Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach, Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Woli oraz Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Woli.

Historyczna powieść Henryka Sienkiewicza przeniosła słuchaczy do starożytnego Rzymu pod rządami cesarza Nerona.

„Quo vadis” to historia o miłości, wierze i upadającym imperium.

Losy bohaterów powieści przybliżali nie tylko uczniowie, ale także rodzice, nauczyciele oraz sympatycy szkół. Uczniowie, aby wprowadzić słuchaczy w czasy starożytnego Rzymu, ubrani byli w stroje pochodzące z tego okresu. Po wspólnym czytaniu na gości czekał poczęstunek oraz możliwość podzielenia się wrażeniami ze spotkania. Zebrani mieli także okazję ozdobić swój egzemplarz powieści pamiątkową pieczęcią przygotowaną przez kancelarię Prezydenta RP.

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat Roku Henryka Sienkiewicza. W tym roku przypada bowiem 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza. Lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” S. Reymonta, „Weselem” S. Wyspiańskiego, „Popiołami”, S. Żeromskiego oraz powieścią M. Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Teresa Hochuł