Dzisiaj jest: Piątek, 19-01-2018 Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty

Relacja ze spotkania Szkół Hadynowskich w Koszęcinie

Magdalena Kret , 7 października 2016

W poniedziałek, 3 października 2016r. uczniowie klasy IV a i IV b Szkoły Podstawowej im. S.Hadyny we Frydku uczestniczyli w spotkaniu Szkół Hadynowskich, które jak co roku odbyło się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. Uczestniczyły w nim delegacje następujących szkół: SP nr 25 im. Stanisława Hadyny w Chorzowie, SP i Przedszkole im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy, Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 im. Jerzego Wójcika w Piekarach Śląskich oraz SP im. Powstańców Śląskich w Warszawie.

Rozpoczęło się ono od uroczystego apelu z udziałem pocztów sztandarowych. Uczestników powitał Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak oraz Piotr Hankus ze Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej. Delegacje szkół zaśpiewały hymn Szkół Hadynowskich „Mowo moja mowo” i złożyły kwiaty przy pamiątkowej tablicy poświęconej Stanisławowi Hadynie.

Następnie nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach wokalnych. Pod okiem Pani Marty Szczytkowskiej mieli okazję profesjonalnie rozwinąć swoje umiejętności głosowe a w finale zaśpiewać utwór „Szwarno dziołszka”. Po wysiłku wokalnym nadeszła pora nacieszyć oko w Izbie Tradycji, gdzie oprócz projekcji filmu przedstawiającego różne występy zespołu „Śląsk” dzieci mogły przymierzyć elementy strojów ludowych. Najintensywniejsze okazały się warsztaty taneczne – opanowanie kroków polki, trojaka i innych tańców wymagało nie lada wysiłku. Chwilą wytchnienia był spacer po neoklasycystycznym Pałacu, który zanim stał się siedzibą Zespołu „Śląsk” należał do rodu Hohenlohe – Ingelfingen. Z okresu tego ocalały malowidła ścienne i niektóre elementy wystrojów sal oraz epitafia nagrobne mieszczące się w Kaplicy Zamkowej. Imponująca jest również kolekcja pamiątek z licznych tourne Zespołu „Śląsk”.  Przerwa obiadowa minęła niepostrzeżenie i już znaleźliśmy się w Sali Widowiskowej Pawilonu im. Elwiry Kamińskiej. Tam właśnie odbyło się podsumowanie naszego spotkania – każda ze szkół zaprezentowała krótki program artystyczny. Uczniowie naszej szkoły zatańczyli „Taniec belgijski”, przyjęty przez publiczność gromkimi brawami.

Zlot Szkół Hadynowskich to piękna tradycja, łącząca miłośników kultury ludowej w pielęgnowaniu pamięci o założycielu Zespołu „Śląsk” i jego współtwórcach.

Aneta Pełka – nauczyciel Szkoły Podstawowe we Frydku