Dzisiaj jest: Sobota, 24-03-2018 Imieniny: Marka, Gabriela, Katarzyny

Wieczór wspomnień i promocja ostatniej publikacji ks. Piotra Zegrodzkiego w SP w Górze

Magdalena Kret , 3 października 2016

Ksiądz Piotr Zegrodzki był proboszczem parafii św. Barbary w Górze od 1980 r. Od tego też czasu zapisywał wszystkie ważne i istotne wydarzenia z życia wsi i parafii w kolejnych tomach swoich kronik. Powstało ich łącznie 32. Oprócz pasji kronikarskiej ksiądz Piotr wykazywał również dużą aktywność jako badacz lokalnej historii. Tuż po jego śmierci do rąk pana dr. Grzegorza Sztolera trafił ostatni rękopis publikacji pt. „II Peregrynacja Kopii Obrazu Jasnogórskiego w parafii św. Barbary w Górze”. Staraniem pana Grzegorza i kilku innych przyjaciół publikacja ta została wydana. 28 września br. w kawiarence kulturalnej SP im. Janusza Korczaka w Górze odbył się wieczór wspomnień połączony z promocją tejże publikacji księdza Piotra. Przyszło wielu parafian, znajomych księdza oraz jego bliskich. Wieczór ten poprowadzili pani Renata Botor – Pławecka oraz pan Grzegorz Sztoler – przyjaciele księdza Piotra.

Słowo mówione i wspomnienia o księdzu przeplatane były cudowną muzyką w wykonaniu części zespołu Simon i Terapeuci oraz muzyków z Ogniska Muzycznego Metrum Krzysztofa Gawędy.

Współorganizatorem tego wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z/s w Woli oraz Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Górze.

2 października w Radiu Katowice, w audycji „Czy to prawda, że…?” można było usłyszeć wspomnienia o księdzu Piotrze, o tym jak piękną miejscowością jest Góra oraz o środowym wydarzeniu. Gośćmi prowadzących tą audycję pani Beaty Tomanek i pana Bogdana Widery byli: pani Renata Botor – Pławecka – dziennikarka tygodnika Nowe Info, pani dr Urszula Chrobok – Sztoler oraz pan dr Grzegorz Sztoler – historycy i przyjaciele księdza Piotra oraz pani Agnieszka Wojtala – dyrektor SPJK w Górze.

SP Góra