Dzisiaj jest: Niedziela, 15-09-2019 Imieniny: Albina, Nikodema, Marii

W podziękowaniu za plony. Relacja z Dożynek Gminnych wraz z Festiwalem Zespołów Folklorystycznych i Rewią Orkiestr Dętych w Woli

Magdalena Kret , 1 września 2016

W niedzielę, 28 sierpnia br. rolnicy z gminy Miedźna w Woli, świętowali zakończenie tegorocznych żniw. Dożynki to nasza piękna narodowa tradycja. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb.

Tegoroczne dożynki wraz z Festiwalem Zespołów Folklorystycznych i Rewią Orkiestr Dętych rozpoczęły się mszą św. w kościele p.w. św. Urbana w Woli. Po zakończeniu nabożeństwa, korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestry przeszedł na boisko sportowe, gdzie odbyła się część obrzędowa dożynek. Przedstawiciele organizacji rolniczych sołectwa Wola przekazali na ręce wójta gminy Bogdana Taranowskiego chleb dożynkowy, a przewodniczący rady gminy Stanisław Lubański przyjął od przedstawicieli rady sołeckiej wieniec dożynkowy.

Wójt gminy w krótkim wystąpieniu podziękował wszystkim rolnikom za ich ciężką pracę.

Na wszystkich mieszkańców, jak również zaproszonych gości wśród których byli m.in.: Mirosława Nykiel poseł na sejm RP, Elżbieta Stolorz-Krzisz – skarbnik województwa śląskiego, Paweł Sadza – starosta pszczyński, Barbara Bandoła – przewodnicząca rady powiatu pszczyńskiego, Marian Pawlas – wójt gminy Suszec, Jacek Binias – naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie, Łucja Krutak – przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Koła Gospodyń Wiejskich i prezes Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji  Rolniczych w Miedźnej,  Tomasz Waloszek – prezes Powiatowego Koła Pszczelarzy w Pszczynie, Jerzy  Hławiczka – prezes Stowarzyszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych Prezes Koła Łowieckiego „Bażant”, czekały liczne atrakcje.

W Festiwalu Zespołów Folklorystycznych i Rewii Orkiestr zaprezentowały się 2 zespoły – Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie” i Zespół Pieśni i Tańca „Wolanie” oraz 3 orkiestry: Orkiestra Dęta KWK „Piast”, Orkiestra Dęta „Osiek” oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Silenzio” z Woli.

Tradycyjnie już nie mogło zabraknąć Koła Łowieckiego „Bażant”, które przygotowało  wystawę trofeów myśliwskich, pszczelarzy z Miedźnej z różnymi gatunkami miodów do posmakowania oraz hodowców gołębi pocztowych z Woli.

Dla najmłodszych uczestników przygotowano miasteczko klaunów. Były dmuchańce i zabawy z animatorami.

Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy przygotowały stoiska z pysznymi, swojskimi maszketami – był chleb z fetym, kiełbasy i krupnioki, prażone, bigos, karminadle i swojskie ciasta.

Muzyczna część dożynek to koncert zespołu „Gipsy Guitars” oraz zabawa taneczna do północy z Zespołem „Akord”.

Wójt Gminy Miedźna wraz z Organizatorami tegorocznych Dożynek Gminnych z Festiwalem Zespołów Folklorystycznych i Rewią Orkiestr Dętych, dziękują sponsorowi tegorocznych dożynek – PGNiG oraz wszystkim osobom zaangażowanym w  pomoc w przygotowaniu uroczystości.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia pełnej galerii zdjęć z uroczystości GALERIA ZDJĘĆ<===