Dzisiaj jest: Wtorek, 20-03-2018 Imieniny: Klaudii, Eufemii, Maurycego

Ugościliśmy pielgrzymów z całego świata

Magdalena Kret , 5 sierpnia 2016

Z okazji zainicjowanych przez Jana Pawła II Światowych Dni Młodzieży do gminy Miedźna przyjechało ponad 100 pielgrzymów z odległych krajów.

Światowe Dni Młodzieży, które w tym roku odbyły się w Krakowie w dniach 26-31 lipca poprzedziły „Dni w diecezji”. Do domów parafian przyjeżdżali pielgrzymi, którzy przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem i wyjazdem do Krakowa mogli poznać lokalne tradycje czy kulturę.

Jak mówi ks. Tomasz Cyganik, koordynator ŚDM w dekanacie Miedźna, do naszej gminy przyjechało ponad 100 pielgrzymów, których ugościli mieszkańcy wszystkich parafii. Byli z Grenady, Brazylii, Kamerunu oraz byłych Antyli Holenderskich. Zwiedzili m.in. Pszczynę czy Piekary Śląskie, byli na koncercie w Tychach czy na spotkaniu na Muchowcu. Zorganizowano dla nich też pikniki w sołectwach. W piątek, 22 lipca w Domu Socjalnym we Frydku odbył koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Silenzio” działającej pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury, na który zaproszono goszczących w gminie pielgrzymów.

Pielgrzymi do Krakowa wyjechali w poniedziałek, 25 lipca. – Pokazali nam inną kulturę, inne podejście do życia, z większą swobodą i luzem. Poznaliśmy się wzajemnie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc i zaangażowanie rodzin, które przyjęły u siebie pielgrzymów. Każda rodzina okazała wielką gościnność, na co zwracali uwagę pielgrzymi. Odjeżdżając mówili, że zostali przyjęci jak swoi – zauważa ks. Tomasz Cyganik.

27 lipca do Polski przyjechał papież Franciszek, który z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży spotkał się m.in. na Jasnej Górze, na krakowskich Błoniach czy w podkrakowskich Brzegach. Ks. Cyganik przyznaje, że – na podstawie zamówionych przez poszczególne parafie wejściówek na spotkanie z papieżem w Brzegach – udział w Światowych Dniach Młodzieży wzięło ponad 200 mieszkańców gminy Miedźna.

Więcej na ten temat można przeczytać w sierpniowym numerze „Gminnych Spraw”

P. Komraus (Gminne Sprawy)