Dzisiaj jest: Czwartek, 19-07-2018 Imieniny: Wincentego, Wodzislawa, Marcina

Podsumowanie innowacji pedagogicznej „Ziemia pszczyńska – nasza Mała Ojczyzna”

Magdalena Kret , 9 czerwca 2016

We wtorek, 7 czerwca 2016r. w Gimnazjum nr 2 z Oddziałami  Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera miała miejsce konferencja naukowa związana z podsumowaniem innowacji pedagogicznej realizowanej na lekcjach historii w klasach III, skupionej wokół tematu „Ziemia pszczyńska – nasza Mała Ojczyzna”.

Trzecioklasiści opowiedzieli o swojej pracy podczas dodatkowych lekcji historii, odwiedzonych miejscach, poznanych postaciach – między innymi o pochodzącym z Miedźnej  księdzu Janie Kapicy.

Wykład na temat przemian społecznych i gospodarczych na Śląsku w XIX w. poprowadziła dr Danuta Kocurek – pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego (Zakład Historii i Teorii Wychowania).

Uczniowie wysłuchali interesujących informacji skupionych na przykładach związanych przede wszystkim z ziemią pszczyńską. Dowiedzieli się o realiach, w jakich żyły  dzieci i młodzież dziewiętnastowieczna pod rządami książąt pszczyńskich. Poznali sylwetki  wywodzących się z Woli dr. Teofila  Golusa – lekarza medycyny oraz Tomasza Klęczara, mierniczego, którzy dzięki swoim zdolnościom i uporowi pokonali ograniczenia wynikające z życia w ubogich wiejskich warunkach, zdobyli  wykształcenie,  osiągnęli awans społeczny i byli bardzo cenionymi postaciami.

Ciekawe było dla uczniów odkrycie nowych  znaczeń takich słów jak  „pasterka”  (przerwa w pasieniu krów przeznaczona na naukę) i „komornik” (mieszkający na komornym, biedny, nieposiadający ziemi chłop).

Konferencja skierowana była do całej społeczności szkolnej. Uczniowie stwierdzili, że warto w taki sposób uczyć się historii, warto wiedzę historyczną osadzać w znanych sobie miejscach, ponieważ historia staje się wtedy  bliższa. Goście: dr Maria Szostak, panie Weronika Zawisza – Grzanka oraz Maria Sojka, jako doświadczone nauczycielki  z uznaniem wypowiadały się o takiej formie pracy z gimnazjalistami. Organizatorką konferencji była pani Agnieszka Hatłas – nauczycielka historii w Gimnazjum nr 2 w Woli, autorka innowacji.

Gimnazjum nr 2 w Woli