Dzisiaj jest: Wtorek, 17-07-2018 Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi

W Zespole Szkół w Woli stawiają na angielski

Magdalena Kret , 1 czerwca 2016

W  poniedziałek, 30 maja 2016r. w Zespole Szkół w Woli odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Stawiamy na angielski, stawiamy na rozwój” połączone z podsumowaniem kolejnej edycji Gminnego Konkursu Języka Angielskiego oraz z pokazem osiągnięć grupy innowacyjnej działającej wśród gimnazjalistów.

Projekt Erasmus + „Stawiamy na angielski, stawiamy na rozwój” realizowany był w Zespole Szkół w Woli w okresie od 1 czerwca 2014 do 31 maja 2016. Projekt jest wynikiem planowanych działań w zakresie przygotowania do stopniowego wprowadzenia nauczania dwujęzycznego oraz w efekcie utworzenia klasy dwujęzycznej w Gimnazjum nr 1 im. św. Jana Bosko w Woli z językiem angielskim.

Program obejmował szkolenia językowe 10-osobowej grupy nauczycieli realizowane w formie stacjonarnej oraz wyjazdowej w postaci trzykrotnych czternastodniowych wyjazdów do Wielkiej Brytanii celem intensywnego rozwoju językowego.

W roku szkolnym 2014/15 oraz 2015/2016 dwa razy w tygodniu odbywały się na terenie szkoły zajęcia stacjonarne z języka angielskiego dla nauczycieli. Wyjazdy zagraniczne w celu realizacji kursów językowych organizowane były w renomowanych szkołach językowych o długiej tradycji w prowadzeniu szkoleń i o bardzo dobrej opinii. W sierpniu 2014 uczestnicy skorzystali z oferty IPC- English Language School w Exeter, rok później szkolenie odbyło się w Lake School of English w Oxfordzie. Ostatni wyjazd miał miejsce w lutym bieżącego roku. Tym razem wybrano The English Language Centre w Brighton.

Wyjazdy były nie tylko świetną okazją do doskonalenia języka, ale również wyjątkową szansą na obcowanie z tradycją i kulturą Wielkiej Brytanii. Zakwaterowanie w angielskich rodzinach było dodatkowym atutem i kolejną możliwością doskonalenia się w konwersacji. Na zakończenie projektu wszyscy uczestnicy z powodzeniem zdali egzamin końcowy. Zdobyte doświadczenie z pewnością zaprocentuje w pracy, a w przyszłości pozwoli na uruchomienie klasy dwujęzycznej. Koordynatorem projektu była nauczycielka języka angielskiego pani Joanna Kocioła.

Doskonalenie nauczycieli to nie jedyne działania promujące język angielski w Zespole Szkół w Woli. Inna nauczycielka języka angielskiego pani Łarisa Doniecka może poszczycić się wieloma osiągnięciami innowacyjnej grupy językowej, która m.in. przy okazji podsumowania projektu wykonała angielski spektakl „Orthello” napisany przez Wiliama Szekspira.

Podczas spotkania podsumowano Gminny Konkurs Języka Angielskiego „Face to Face with English”. Zwyciężczynią okazała się uczennica Gimnazjum nr 1 im. św. Jana Bosko w Woli Karolina Odrobińska (również podopieczna pani Łarisy Donieckiej). Wartko dodać, że to nie jedyny sukces tej uczennicy. Karolina niedawno zdobyła niezwykle prestiżowy tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Wśród finalistów była jedyną uczennicą nie reprezentującą szkoły dwujęzycznej i jest pierwszym od wielu lat laureatem konkursu kuratoryjnego z języka obcego na terenie gminy Miedźna. Osiągnięcia uczniów potwierdzają słuszność obranego przez szkołę kierunku.

Warto stawiać na języki obce!

ZS Wola