Dzisiaj jest: Wtorek, 23-01-2018 Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda

Młodzież z Gimnazjum nr 2 w Woli na Dniach Tischnerowskich w Krakowie

Magdalena Kret , 25 kwietnia 2016

Drogi wolności to temat przewodni XVI. Dni Tischnerowskich, które w ubiegłym tygodniu od środy do soboty odbywały  się w Krakowie.

W programie znalazły się między innym:  panel dyskusyjny dla nauczycieli „Wychowanie i wolność” organizowany w Auli Collegium Novum UJ i sobotnie spotkanie filozoficzne młodych na temat „Wolność w sieci”. Miało ono miejsce w Wyższej Szkole Europejskiej i prowadzone było przez rektora uczelni, prof. Piotra Kłodkowskiego  – byłego ambasadora RP w Indiach.

Czymże jest wolność? Jak odróżnić ją od swawoli? Jak ją chronić? Jak z niej korzystać? Jak jest z tą wolnością w sieci? Czy  wolność niesie ograniczenia, a jeśli tak – to jakie?

Te  i inne pytania padały w gościnnej auli Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, która również nosi imię ks. Tischnera . O problemach wolności w sieci rozmawiała z młodzieżą  szkół tischnerowskich dr Joanna Świątkowska, ekspert Instytutu Kościuszki ds. cyberbezpieczeństwa, dyrektor programowy CYBERSECEU; dr Błażej Sajduk przedstawił  wnikliwą analizę coraz bardziej wszechstronnego wpływu informatyzacji na codzienne funkcjonowanie ludzi i państw, i zwrócił uwagę na wiążące się z tym dylematy etyczne. Filozoficzne podejście do wolności jako wartości podstawowej zaprezentował dr Adam Workowski z Instytutu Myśli Józefa Tischnera – głównego organizatora Dni Tischnerowskich.

Młodzi muzycy w Podhala i z Krakowa zagrali na „ślebodną nutę” – etnograf, dr Stanisława Trebunia -Staszel, komentując krótki, ale wyśmienity występ artystów podkreśliła symboliczną więź wolności i muzyki, szczególnie muzyki góralskiej.

Ksiądz profesor Józef Tischner napisał, że gdyby miał wskazać   spośród wielu wartości tę podstawową –  wybrałby wolność. Mówił też: „Wiele w życiu musimy, ale nie musimy czynić zła”, a wolność uważał za formę istnienia dobra.

Dla nas – nauczycieli i wychowawców myśl ks. Tischnera jest bezcennym wsparciem w codziennej pracy z młodzieżą.

Za rok spotkamy się na XVII. Dniach Tischnerowskich. Warto.

Barbara Bandoła