Dzisiaj jest: Wtorek, 17-07-2018 Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi

Złóż PIT-37 lub PIT- 38 szybko, prosto i unikając błędów

Magdalena Kret , 18 kwietnia 2016

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie zachęca  – złóż PIT-37 lub PIT- 38 szybko, prosto i unikając błędów. Czy wiesz, że wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) to najłatwiejszy sposób na rozliczenie rocznego zeznania podatkowego? Twoje dane z informacji przesłanych do urzędu skarbowego przez płatnika zostały już wprowadzone,  Ty je tylko uzupełniasz.

Wstępnie wypełnione zeznanie w 2016 r.(PFR) PIT-37 adresowane jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego za 2015 r. na formularzu PIT-37 i dla osób, które uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych (np. sprzedaż akcji)  – PIT-38.  Usługa dostępna jest zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem. Istnieje także możliwość rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

Po wejściu na stronę PFR (ang. pre filled tax return, czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe) na Portalu Podatkowym (link otwiera nowe okno w innym serwisie):

Przekonaj się, że kwoty, które zawsze wpisywałeś podczas wypełniania rozliczenia rocznego, są w PFR. Na przykład w PFR PIT-37 zawiera informacje od płatników (pracodawcy) i organów rentowych, czyli m. in. dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki – już nie musisz tego przepisywać. Dlatego pozostaje ci tylko uzupełnić dane, np. jeśli korzystasz z ulg podatkowych lub chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, system automatycznie sumuje poszczególne kwoty. Pozwala to na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników.

Na koniec sprawdź, czy wszystko się zgadza i wyślij elektronicznego PIT-a do urzędu skarbowego. To najszybszy sposób, aby się rozliczyć, a przy tym oszczędzić czas i pieniądze.

Ministerstwo Finansów informuje, że usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego [PFR] PIT-37 i [PFR] PIT-38 za rok 2015, przygotowana przez Ministerstwo Finansów, udostępniona jest wyłącznie na stronie Portalu Podatkowego  (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl, ppuslugi.mf.gov.pl).

US Pszczyna