Dzisiaj jest: Piątek, 22-06-2018 Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Uczniowie z Miedźnej i Wisły Małej znowu najlepsi

Magdalena Kret , 11 kwietnia 2016

Za nami powiatowe eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Gimnazjaliści z Miedźnej oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiśle Małej powtórzyli swój zeszłoroczny sukces.

8 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 13 w Wiśle Małej odbyły się powiatowe eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych, wyłonieni wcześniej w eliminacjach gminnych, zmierzyli się m.in. w teście wiedzy i na rowerowym torze przeszkód. Nad przebiegiem turnieju czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie.

Rywalizacja była bardzo zacięta. Uczniowie walczyli w cztero (podstawówki) oraz trzyosobowych (gimnazjum) zespołach. Pierwszym zadaniem przed jakim stanęli było przejechanie skomplikowanego toru przeszkód. Dodatkowym utrudnieniem była możliwość utraty cennych punktów za niewłaściwy przejazd. Następnie każda drużyna musiała w ciągu 5 minut wykazać się praktyczną wiedzą z udzielania pierwszej pomocy.

Ostatnim etapem konkursu był test wiedzy ogólnej i test skrzyżowań. Uczestnicy musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi m.in. właściwego zachowania na przejściu dla pieszych, zasad udzielania pierwszeństwa czy znajomości znaków drogowych. Jak przyznają policjanci, pytania były trudne i podchwytliwe, ale uczniowie poradzili sobie znakomicie.

Doskonale wiecie jak niebezpiecznie może być na drogach i jak dużo wiedzy, umiejętności i kultury jazdy trzeba mieć, żeby bezpiecznie się po nich poruszać. Dlatego cieszymy się, że w szkołach podstawowych i gimnazjach poważnie podchodzicie do przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówił wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak, który wspólnie z komendantem powiatowym pszczyńskiej policji, mł. insp. Piotrem Sidziną wręczał nagrody laureatom.

W kategorii szkół podstawowych najlepsi okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Wiśle Małej (Wiktoria Gajda, Justyna Gajda, Wojciech Gwóźdź, Kamil Wadas), drugie miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Miedźnej (Wiktoria Olesiak, Martyna Nowotko, Szymon Szafron, Mateusz Paina), a trzecie reprezentanci ZSP w Mizerowie (Monika Kukuczka, Sylwia Nogły, Jakub Czysz, Maksymilian Stebel).

Z kolei wśród gimnazjów najlepsi okazali się uczniowie z Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Miedźnej (Krzysztof Polok, Bogusław Szafron, Paweł Paszek). Drugą lokatę zdobyli reprezentanci z Gimnazjum Publicznego nr 5 w Studzionce (Sebastian Bołdys, Mateusz Kuboszek, Aleksandra Gajda), a trzecią uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Ks. T. Wuwera w Pawłowicach (Aleksandra Wowra, Rafał Baron, Kacper Łomozik).

Dodatkowo w turnieju nagrodzono uczniów za ich indywidualne osiągnięcia. Wśród szkół podstawowych najlepszy okazał się Kamil Wadas (SP nr 13 w Wiśle Małej), drugie miejsce zajęła Wiktoria Olesiak (SP w Miedźnej), a trzecie Maksymilian Stebel (ZSP w Mizerowie). Z gimnazjów na podium stanęli Krzysztof Polok (Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Miedźnej), Mateusz Kuboszek (GP nr 5 w Studzionce) i Aleksandra Wowra (Gimnazjum nr 1 im. Ks. T. Wuwera w Pawłowicach) – kolejno pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

Organizatorami powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym były KPP w Pszczynie oraz Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

Powiat Pszczyna