Dzisiaj jest: Piątek, 22-06-2018 Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Nauczyciele z LO w Gilowicach z wizytą w szkole holenderskiej

Magdalena Kret , 29 marca 2016

Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach od 1 czerwca 2015r. realizuje projekt „Dwujęzyczność – potencjał na przyszłość” w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Projekt ten ma na celu przygotowanie nauczycieli, przede wszystkim poprzez podniesienie ich kompetencji językowych w zakresie posługiwania się językiem angielskim, do wprowadzenia w szkole oddziałów dwujęzycznych.

W tym celu 10 nauczycieli spędziło 5 dni w szkole partnerskiej w Zwolle, w Holandii, która od kilku lat z dużym sukcesem prowadzi oddziały dwujęzyczne. Job shadowing, czyli obserwacja pracy nauczycieli klas dwujęzycznych, odbył się od 7 do 11 marca 2016r. Kilkudniowy pobyt obfitował w liczne zajęcia, spośród których najcenniejsze okazały się obserwacje lekcji prowadzonych w języku angielskim. Większość lekcji odpowiadała przedmiotom nauczanym przez pedagogów biorących udział w wizycie szkoleniowej, tj. matematyka, biologia, chemia, geografia, historia i sztuka. Niemniej jednak nie zabrakło także okazji do obserwacji lekcji języków obcych (angielskiego, hiszpańskiego, a nawet chińskiego), religii, WF i zajęć teatralnych. Udział w zajęciach uzupełniony został o spotkania z nauczycielami oraz dyrektorem wydziału dwujęzycznego, który udzielał wyczerpujących informacji zarówno na temat holenderskiego systemu edukacyjnego jak i organizacji nauczania dwujęzycznego.

Wizyta okazała się źródłem bezcennych informacji na temat nauczania dwujęzycznego. Nauczyciele biorący w niej udział mieli szansę zobaczyć w jaki sposób funkcjonują takie oddziały, obserwować sposób prowadzenia lekcji, radzenia sobie z problemami, które mogą się pojawiać. Wiele ze zdobytych doświadczeń jest możliwych do zaadaptowania w polskiej szkole – na przykład,  w jaki sposób sprawić, żeby uczniowie nie komunikowali się w języku ojczystym. Kontakty nawiązane z holenderskim nauczycielami na pewno zaowocują długofalową współpracą pomiędzy szkołami.

Miłym uzupełnieniem codziennej intensywnej pracy był wyjazd do Amsterdamu, gdzie uczestnicy wyjazdu mieli okazję podziwiać najwspanialsze dzieła sztuki flamandzkiej i holenderskiej w Rijksmuseum (Muzeum Narodowym) oraz Muzeum Van Gogh`a. Wizyta w Amsterdamie nie byłaby pełna bez rejsu łodzią po kanale. Bardzo ciekawym doświadczeniem była również wizyta w muzeum Dom Anny Frank, w którym można zapoznać się z tragiczną historią młodej Żydówki, ofiary Holocaustu, ukrywającej się przez dwa lata w ukrytej części domu i piszącej pamiętnik.

Pobyt w Holandii dał uczestnikom wyjazdu szansę na wgląd w holenderski system nauczania dwujęzycznego, który może się pochwalić 25-letnią historią. Nauczyciele wrócili do domu pełni wrażeń, inspiracji, nowych pomysłów i oczywiście z walizką pełną pysznych serów. A wszystkie zdobyte doświadczenia i poczynione obserwacje z pewnością pomogą rozwinąć ofertę edukacyjną gilowickiego liceum w przyszłości.

Joanna Kocioła – koordynator projektu, LO w Gilowicach.