Dzisiaj jest: Czwartek, 19-07-2018 Imieniny: Wincentego, Wodzislawa, Marcina

Dni Matematyki w Zespole Szkół w Miedźnej

Magdalena Kret , 22 marca 2016

W związku z obchodami Święta Liczby PI  w  Zespole Szkół w Miedźnej  od 14 do 18 marca 2016r., odbyły się Dni Matematyki. Cała społeczność, począwszy od pierwszych klas szkoły podstawowej, na klasach drugich gimnazjum kończąc, została zaangażowana w działania związane z tym wydarzeniem. A działo się bardzo wiele…

Głównym celem święta matematyki było ukazanie i uświadomienie uczniom, że matematyka to nie tylko trudne zadania, „suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda.

Świętowanie rozpoczęło się 13 marca 2016r. Wtedy uczniowie  z klas IIa, Ia gimnazjum i VI SP wyjechali  pod opieką pań A. Żołny , A. Gibas i A. Włosiak na święto liczby PI na Uniwersytet Śląski  na Wydziały Matematyki, Fizyki i Chemii. Tam brali udział w wykładach, warsztatach, konkursach.

Uczniowie klas V-VI stoczyli ze sobą logiczno- matematyczną „bitwę”. Liczyła się niej  nie tylko umiejętność sprawnego liczenia, ale także logiczne myślenie, wyobraźnia przestrzenna, umiejętność współpracy w grupie.  Jedna z konkurencji,  polegała na przygotowaniu i zaprezentowaniu  projektów na wskazane tematy, których wspólnym mianownikiem była matematyka. Dlatego uczniowie zaprezentowali projekty poświęcone: sławnym matematykom, ciekawym liczbom w matematyce, systemom liczbowym, dawnym jednostkom miary i wagi.

Konkurencję projektów zdecydowanie wygrała piąta klasa.  Z kolei szóstoklasiści wygrali rundę ze znajomości pojęć matematycznych. Wojna zakończyła się pokojowym remisem i wygraną matematyki.

Podczas Dni Matematyki odbyły się również warsztaty „Matematyczne orgiami”. Uczniowie z klas Ib i IV składali z papieru m.in. ptaki i przestrzenne sześciany. Klasy II a  i III odbyły swoje pierwsze spotkanie z tangramem. Ich zadaniem było ułożenie obrazków.

W czasie tegorocznych Dni Matematyki pokazane zostało, jak wielkie znaczenie ma matematyka w różnych dziedzinach życia.

Klasa V  i VI wzięła udział w spotkaniu z architektem panem Robertem Wojteckim.  Pan Wojtecki przybliżył nam szczegóły swojej pracy, pokazał zastosowanie matematyki  w swoim codziennym życiu.  Uczeń gimnazjum  Krzysztof Boryczka  przedstawił pracę konkursową, którą wykonał w Geogebrze pt: Jak wytresować punkt”.  Uczniowie klas w VI podsumowali ją w skrócie „od matematyki do animacji”. W tych słowach zawarli istotę pracy starszego kolegi.  Matematyka ma zastosowanie również w finansach. W czasie swoich lekcji  przekonali się o tym uczniowie klasy IIb  SP. Dzieci rozmawiały na temat rodzinnych dochodów i wydatków, a także planowali budżet.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w imprezach matematycznych bardzo dziękujemy i gratulujemy zainteresowania „Królową Nauk”!

Mamy nadzieję, że Dni Matematyki na stałe zagoszczą w kalendarzu imprez szkolnych.

ZS Miedźna