Dzisiaj jest: Wtorek, 16-07-2019 Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Relacja z XI Ogólnopolskiej Konferencji Filozoficznej dla Nauczycieli

Magdalena Kret , 18 stycznia 2016

W dniach 8-10 stycznia 2016r. odbyła się XI Ogólnopolska Konferencja Filozoficzna dla Nauczycieli Wychowawców, którą tradycyjnie u progu roku organizuje Stowarzyszenia „Drogami Tischnera” oraz Instytut Myśli Józefa Tischnera z Krakowa.

Konferencja odbywa się zawsze w Łopusznej, miejscu, w którym dorastał Józef Tischner i gdzie został pochowany.

Udział wzięli – jak co roku – nauczyciele z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera w Woli oraz członkowie Stowarzyszenia „Drogami Tischnera” – koła nr 2 w Woli.

Tegoroczne spotkanie poświęcone było analizie sytuacji nauczyciela wobec współczesnych wyzwań cywilizacyjnych. Tematy dyskusji skupiały się wokół wirtualnego świata, nieograniczonego dostępu do informacji – co nie jest jednoznaczne z dostępem do wiedzy, wielokulturowości w Europie, negocjacji jako metody rozwiązywania konfliktów.

Wykłady prowadzili prof. Jacek Pyżalski (UAM w Poznaniu), prof. Arkadiusz Stempin i prof. Piotr Kłodkowski (WSE w Krakowie), dr Adam Workowski – Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie, dr Katarzyna Barani (UJ w Krakowie), dr Sonia Baraniowa (wybitny pedagog ze Słowacji), sędzia w stanie spoczynku, inicjatorka metody negocjacji sądowych z Polsce, Ewa Krukowska.

Spotkanie było niezwykle cenne. Konferencja dała rzadką możliwość bezpośredniej rozmowy z wybitnymi osobowościami i znawcami poruszanej problematyki. Świetnym przykładem jest były ambasador RP w Indiach, arabista, znawca kultury islamskiej – prof. Piotr Kłodkowski.

Informujemy, że konferencje są otwarte, toteż zapraszamy zainteresowanych nauczycieli wychowawców, ale także rodziców do udziału w następnej – w styczniu 2017r. Służymy informacją o warunkach uczestnictwa. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr tel. 695 683 414.

Barbara Bandoła