Dzisiaj jest: Wtorek, 23-01-2018 Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda

Gimnazjaliści o prawach człowieka

Magdalena Kret , 17 grudnia 2015

10 grudnia 2015r. grupa trzecioklasistów z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera w Woli wzięła udział w II Międzynarodowej konferencji dla młodzieży, studentów i doktorantów o wolności i prawach człowieka. Gdy słowa zabijają, zorganizowanej w ramach Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka.

10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Obchodzony jest w rocznicę uchwalenia Powszechnej deklaracji praw człowieka przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1948r. Ostatnie wydarzenia w Europie i na świecie pokazują, że trzeba rozmawiać o prawach człowieka, że temat ten nie traci na aktualności.

Gimnazjaliści razem ze starszymi kolegami oraz nauczycielami i edukatorami wysłuchali wielu referatów, wzięli udział w dyskusjach i warsztatach w ramach sesji tematycznych: W poszukiwaniu bezpiecznego domu, Między propagandą a ludobójstwem, Między wolnością słowa a zakazem siania nienawiści, Co to znaczy „obcy”? Poruszono m.in. tematy: faszystowskiej propagandy, rasizmu, antysemityzmu, roli mediów w szerzeniu nienawiści. Nauczyciele wzięli też udział w warsztacie z policjantem, Gerardem Bahem, Członkiem Rady Konsultacyjnej przy Radzie Ministrów ds. przeciwdziałania ksenofobii, rasizmowi i związanych z tym nietolerancjami. Gerard Bah zwrócił uwagę na polskie przepisy dotyczące praw człowieka, podał przykłady mowy i znaków nienawiści, pokazał przykłady emblematów, jakie młodzież może nosić, nawet nieświadomie propagując niedozwolone treści.

Gościem specjalnym konferencji był Ziyad Raoof, pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce. Kurdowie są w dobrych relacjach z Polakami – mamy podobne doświadczenia historyczne. Dyplomata opowiedział o sytuacji w Państwie Islamskim. Podkreślił, że Kurdowie potrzebują pomocy na miejscu, ponieważ uchodźcy mają u nich schronienie, a z czasem będą mogli powrócić do miast odbitych z rąk ISIS, miast obecnie zrujnowanych, które można odbudować z pomocą Zachodu.

Konferencja pozostawiła wiele kwestii do przemyślenia i refleksji.

Kamila Drabek