Dzisiaj jest: Wtorek, 16-07-2019 Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Zaproszenie na sesję podsumowującą projekt Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej

Magdalena Kret , 1 grudnia 2015

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza 5 grudnia o godz. 14.00 do Starego Magistratu (pl. Wolności 1, Tychy) na sesję – Specyfika badań terenowych – wybrane zagadnienia.  Sesja stanowi podsumowanie badań terenowych prowadzonych od marca tego roku w ramach projektu Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej. Projekt dofinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prelegentami będą: Aleksander Lysko z Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach (Realizacja etnograficznych projektów badawczych – motywacje, finansowanie, zasadność), Dobrawa Skonieczna-Gawlik z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” (Etnograficzne badania terenowe w ramach projektów MKiDN. Założenia, realizacja, opracowanie), Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko z Muzeum Śląskiego w Katowicach (Z warsztatu pracy etnologa – badacza. Narzędzia, metody, etyka badawcza), fotograf dokumentalista Tomasz Liboska (Fotografia jako narzędzie badawcze w pracy etnografa), Magdalena Zych z Muzeum Etnograficznego w Krakowie (Projekty badawcze Muzeum Etnograficznego – badania terenowe, interpretacja, kolekcja). Spotkanie z prelegentami zakończy dyskusja.

Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu badawczego i popularyzatorskiego Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej jest Agnieszka Szymula z Działu Etnologii. Projekt jest pierwszym kompleksowym przedsięwzięciem badawczym, realizowanym przez Muzeum Miejskie w Tychach. Odnosi się do obszaru historycznej ziemi pszczyńskiej. Zadaniem zespołu badawczego realizującego projekt było opracowanie tematu sposobów gospodarowania na tym terenie.

Istotny element przedsięwzięcia stanowiło dotarcie do najstarszych mieszkańców ziemi pszczyńskiej, którzy przechowują obraz dawnego życia codziennego jedynie w swej pamięci. Rozmowy z mieszkańcami pozwolą na uzyskanie unikatowych informacji dotyczących gospodarowania, których dotąd nie opisano.  Zebrany materiał posłuży jako źródło informacji dla naukowców, etnologów, badaczy kultury, socjologów, nauczycieli edukacji regionalnej. W realizację projektu zaangażowało się grono znakomitych etnologów, miejscowych znawców śląskiej problematyki oraz zespoły folklorystyczne. Autorem dokumentacji fotograficznej jest laureat wielu prestiżowych nagród Tomasz Liboska.

Wyniki badań opublikowane zostaną w raporcie wydanym na płytach DVD.

Powstanie mobilna wystawa planszowa, którą będą mogły wypożyczać inne muzea i ośrodki kultury oraz wystawa czasowa „Od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza”. Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej, którą można będzie oglądać w Dawnej Młótowni od 15 grudnia 2015 roku do 16 kwietnia 2016 roku.

Wyniki badań oraz bogata dokumentacja ikonograficzna zaprezentowane zostaną również w publikacji, która wydana zostanie w 2016 roku.

Partnerzy Projektu:

Muzeum Miejskie Tychy