Dzisiaj jest: Wtorek, 16-07-2019 Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Relacja z czytania powieści Bolesława Prusa w Zespole Szkół w Miedźnej

Magdalena Kret , 9 listopada 2015

W środę, 4 listopada 2015r. w  Zespole Szkół im. Powstańców Śląskich w Miedźnej spotkali się nauczyciele, chętni uczniowie z klas starszych szkoły podstawowej i gimnazjum, ich rodzice i sympatycy szkoły (50 osób). Okazją do spotkania było wspólne czytanie powieści Bolesława Prusa. Wystrój sali nawiązywał do mieszkania mecenasa z epoki pozytywizmu i stwarzał wyjątkowy nastrój do czytania i słuchania.

Na początku przybliżono postać Bolesława Prusa, przedstawiono główne myśli nurtu pozytywistycznego. Następnie  odczytano fragmenty „Antka” i „Kamizelki”.  W czasie przerwy kawowej,  goście mogli obejrzeć dwie wystawy. Tematem pierwszej było: „Lalka przez wieki”, na której zgromadzono kilkanaście eksponatów porcelanowych lalek (najstarsza z nich miała ok.  50 lat). Druga wystawa była odpowiedzią na pytanie „Czym bawili się nasi dziadkowie?”.

Organizatorzy starali się znaleźć jak najstarsze ilustracje przedstawiające zabawki z przełomu XIX i XX wieku. Po przerwie goście obejrzeli  przepiękny spektakl „Katarynka” w wykonaniu uczniów klasy VI. W dalszej części spotkania  klasa II a gimnazjum wraz z wychowawczynią odczytała fragmenty „Lalki” z podziałem na role.

W czasie całego spotkania czytany tekst był na bieżąco ilustrowany pokazem slajdów na ekranie.

Podczas szkolnej imprezy czytelniczej swoje artystyczne talenty przedstawili uczniowie naszej szkoły:
Weronika Kalkowska z klasa VI narysowała portret B. Prusa, Maria Maroszek klasa III grała na organach  muzykę z filmu „Lalka” skomponowanego przez Andrzeja Kurylewicza, Tymoteusz Mika z klasy III grał na organach „Dla Elizy ” Bethowena.

Szkolne czytanie „powieści B. Prusa” rozpoczęły: pani Stanisława Nycz wraz z panią Joanną Gorecką. Następnie czytali uczniowie i nauczyciele. Wszystkie utwory odczytywane w czasie spotkania,  zostały streszczone. Dzięki temu uczniowie mogli poznać fabułę dzieła  i  najważniejsze postacie występujące w utworach.

Czytanie trwało 1,5 godziny. W czasie przerwy potrzebna była rozmowa, przekazywano wrażenia ze spotkania, przeżycia czytających i słuchających. Było to miłe spotkanie ludzi, dla których ważne jest czytanie książek.

Pamiątką dla uczestników będzie zakładka do książki.

ZS Miedźna