Dzisiaj jest: Sobota, 20-07-2019 Imieniny: Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty

Kampania „Nie dla czadu”

Magdalena Kret , 6 listopada 2015

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii prewencyjno – edukacyjnej „Nie dla czadu”.

Apel ten nabiera szczególnego znaczenia ze względu na ilość interwencji oraz liczbę osób, które ucierpiały na skutek oddziaływania „cichego zabójcy”. W samym tylko województwie śląskim w sezonie grzewczym 2014/2015, strażacy interweniowali 1951 razy !!! W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło siedem osób w tym dwoje dzieci, a ranne zostały 654 osoby !!!

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.

Objawami zatrucia tlenkiem węgla są: bóle głowy, zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszność, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, nieregularny senność,  nudności.

Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie internetowej KG PSP i KW PSP.