Dzisiaj jest: Wtorek, 16-07-2019 Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

W powiecie pszczyńskim ruszą punkty bezpłatnej pomocy prawnej

Magdalena Kret , 4 listopada 2015

Od 1 stycznia 2016 roku na terenie całej Polski rozpocznie funkcjonować system darmowej pomocy prawnej. Będzie to rezultat wejścia w życie ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości, zakładającej stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

Łącznie utworzonych zostanie 1524 punkty na terenie całego kraju (minimum 2 w każdym powiecie). Ciężar organizacji punktów prawnych w terenie spoczywa na powiatach.

W powiecie pszczyńskim bezpłatna pomoc prawna udzielana będzie na terenie każdej gminy powiatu pszczyńskiego w pomieszczeniach nieodpłatnie udostępnionych na ten cel przez samorządy gminne: w Pszczynie oraz Pawłowicach – pięć dni w tygodniu, przez cztery godziny dziennie, w Suszu i Woli, trzy dni w tygodniu, a w Goczałkowicach-Zdroju i Kobiórze – dwa razy w tygodniu.

Część punktów prowadzona będzie przez adwokatów i radców prawnych wskazanych przez Okręgową Radę Adwokatów oraz Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych, a część przez organizacje pozarządowe, które zajmują się udzielaniem porad prawnych, na podstawie otwartych konkursów ofert. Konkursy dla organizacji pozarządowych w naszym powiecie ruszą początkiem listopada.

Do 15 października podpisaliśmy porozumienia z wszystkimi gminami w zakresie udostępnienia lokali na prowadzenie bezpłatnej pomocy prawnej. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Sprawiedliwości na terenie naszego powiatu miały powstać cztery punkty porad prawnych, ale chcieliśmy, by porady były świadczone na terenie każdej gminy powiatu, by mieszkańcy mieli do tej pomocy łatwiejszy dostęp. I to się udało. W dwóch największych gminach bezpłatne porady udzielane będą pięć razy w tygodniu, natomiast w pozostałych – trzy lub dwa razy w tygodniu – mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza i dodaje, że koszty wynagrodzeń oraz materiałów pomocniczych ponosić będzie powiat, który otrzyma dotację z budżetu państwa na ten cel.

Ustawa jasno precyzuje, kto darmową pomoc prawna będzie mógł otrzymać. Będą to:

Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje w zakresie:

Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

Wykaz lokali na terenie powiatu, w których od 1 stycznia 2016 r. udzielana będzie bezpłatna pomoc prawna: